Co sprawia, że postrzegamy osobę jako atrakcyjną?

Mariola, kelnerka, szalała na punkcie Konrada, z którym pracowała w kawiarni. Często rzucała przeciągłe spojrzenia w kierunku ekspresu do kawy, przy którym on przyrządzał napoje dla klientów. Niestety, mężczyzna nie reagował na te subtelne sygnały. Mariola nie była jednak osobą, która łatwo dawała za wygraną – postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.

Plan działania

Opracowała plan mający na celu sprawić, żeby obiekt jej westchnień odwzajemnił gorące uczucia. Na początku wymieniła się z koleżanką zmianami w taki sposób, żeby zawsze być w pracy dokładnie wtedy, kiedy przypadała zmiana mężczyzny. Zaczęła przykładać większą wagę do ubioru i makijażu, a nawet kupiła szalik drużyny piłkarskiej, której kibicował Konrad. Kiedy podchodziła z tacą po cappuccino, udekorowane przez niego misternym wzorem liścia, komplementowała jego nadzwyczajne umiejętności i uśmiechała się czarująco. Kiedy po paru tygodniach wprowadzania swojej tajnej strategii w życie zapytała przystojnego baristę, czy wybierze się z nią do kina, odpowiedział, że z wielką przyjemnością. Mariola wykorzystała w praktyce wiedzę o najważniejszych wyznacznikach atrakcyjności interpersonalnej.

Częstość kontaktów

Pierwszym z nich jest częstość kontaktów – badania wykazały, że większość ludzi wiąże się z osobą, z którą spędzało dużo czasu: na przykład sąsiadem, przyjaciółką ze szkoły, kolegą z pracy. Kiedy często spotykamy jakąś osobę, staje się nam ona bliższa, lepiej ją poznajemy, a co za tym idzie, bardziej lubimy. W psychologii tę prawidłowość nazwano efektem czystej ekspozycji.

Atrakcyjność fizyczna

Drugim wyznacznikiem atrakcyjności, który wzięła na warsztat Mariola, jest atrakcyjność fizyczna.  Dane naukowe niemal jednogłośnie wskazują, że jest to najważniejszy aspekt podobania się innym – dotyczy on w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. Warto wspomnieć, że bycie pięknym fizycznie samo w sobie zwiększa naszą atrakcyjność w oczach innych ludzi. Jednak symetryczne dopasowanie partnerów pod względem fizycznej efektowności ma większy wpływ na trwałość związku. Innymi słowy, im bardziej partnerzy podobni są do siebie pod względem atrakcyjności, tym większą mają szansę na stworzenie stabilnego związku.

Podobieństwa

Podobieństwo zainteresowań, postaw i wyznawanych przez nas wartości jest kolejnym znaczącym wyznacznikiem atrakcyjności w oczach drugiej osoby. Mariola zademonstrowała to podobieństwo, pokazując się w szaliku drużyny, której kibicował jej kolega. Konrad mógł wtedy poczuć, że Mariola dostarcza mu społecznego wsparcia i umocnił się dzięki niej w przekonaniu, że ma rację, kibicując właśnie tej konkretnej drużynie. Więcej danych naukowych przemawia na korzyść efektu podobieństwa – „swój ciągnie do swego” niż komplementarności – „przeciwieństwa się przyciągają”. Trzeba zaznaczyć, że w miarę jak zaczynamy lepiej poznawać drugą osobę, do głosu zaczynają dochodzić także inne czynniki. Dlatego nie wiemy, czy początkowy sukces strategii Marioli w zwróceniu na siebie uwagi Konrada będzie prowadził do rozwoju wzajemnego zainteresowania.

Doskonałość? Jestem na nie!

Kolejny przykład tego, co sprawia, że jesteśmy atrakcyjni w oczach innych, zauważyć możemy w historii Romana. Mężczyzna lubił wracać myślami do okoliczności, w których zakochał się w swojej żonie. Pracował w tym czasie na oddziale pediatrii w dużym szpitalu w Warszawie. Kiedy do zespołu lekarzy dołączyła młoda lekarka Kinga, wszyscy byli nią zachwyceni. Była piękna i inteligentna, profesjonalna, świetnie zorganizowana. Cechowało ją także duże ciepło w kontaktach z pacjentami. Z jakiegoś powodu Roman czuł w stosunku do niej duży respekt. To, co sprawiło, że w końcu się w niej zakochał było nietypowe –  zauważył bowiem, że Kinga jest czasami bardzo niezdarna. Dopiero kiedy zobaczył, jak oblała kitel kawą z termosu i rozsypała parę razy stertę dokumentów, nastąpił u niego napływ ciepłych uczuć do koleżanki.

Psychiczny mechanizm, który zadziałał w tym przypadku opierał się na zasadzie, która mówi, że ludzie nie są skłonni lubić osób zbyt doskonałych. W tym wypadku wyznacznikiem atrakcyjności jest drobna skaza, mała przywara. Ujawniona przez drugą osobę, uwypukla jej ludzki wymiar, sprawia, że wydają się nam bliższa. Kiedy koleżanka Romana okazała swoją niezdarność, paradoksalnie stała się w jego oczach bardziej atrakcyjna. Co ciekawe, gdyby taka negatywna cecha dotyczyła innej, przeciętnej osoby, której Roman nie darzyłby szacunkiem i podziwem, prawdopodobnie wcale nie wpłynęłaby pozytywnie na jego postrzeganie kobiety!

Jaki z tego wnioski? Czasem bywa tak, że szukając tego jedynego, czy tej jedynej, bierzemy pod uwagę charakterystyki ułożone z aptekarską dokładnością. Wiele osób tworzy sobie w głowach pieczołowite wyobrażenia, zawierające w sobie cechy takie jak wzrost, kolor oczu, włosów, czy ulubiona potrawa. Bardzo często zdarza się jednak, że osoby o tak sprecyzowanym obiekcie sercowych poszukiwań, koniec końców znajdują szczęście u osób kompletnie odbiegających od ich wyśnionego wzoru. Być może odpowiedzią są właśnie te uniwersalne wyznaczniki atrakcyjności, które odnieść możemy do drugiego człowieka.

 

Literatura:
Człowiek Wśród Ludzi. Zarys Psychologii Społecznej, B. Wojciszke
Psychologia Społeczna, E. Aronson

Poczytaj także: 

Dowiedz się, czy alkohol wpływa na atrakcyjność.
Jak zarost wpływa na atrakcyjność?
O tym, jaki kolor jest uważany za najbardziej „atrakcyjny” dowiesz się tutaj.
Dlaczego kobiety często wybierają brzydkich mężczyzn?
O tym, jak hormony wpływają na poczucie atrakcyjności.
Dowiedz się, czy kobieta w szpilkach rzeczywiście ma większą szansę na sukces.
Jak najłatwiej poprawić sobie samoocenę?
Dlaczego piękne kobiety reklamują dobre samochody?

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.