Czy wybaczyć zdradę?

            Przeglądając kobiece fora internetowe, na każdym kroku natknąć się można na wątki dotykające tematu zdrady. Czy on mnie zdradza? Mój mąż nie wrócił na noc, czy mam się martwić? Czy wybaczyć mu seks z moją najlepszą przyjaciółką? Rzesze kobiet prześcigają się w tworzeniu tematów, w których proszą o radę obcych ludzi. Nie ma w tym nic dziwnego. Zdrada zostawia oszukaną osobę z dziurą w sercu.

Może powodować fizyczny ból, często nie do zniesienia. Wiadomość o tym, że ukochany od jakiegoś czasu realizował swoje seksualne fantazje z inną kobietą to nieopisany cios. Być może i Ty masz nadzieję, że znajdziesz gdzieś tu odpowiedź na najważniejsze pytanie – odejść, czy zostać? Mam dwie wiadomości, dobrą i złą. Mogę powiedzieć ci, gdzie tę odpowiedź znaleźć, ale tylko ty możesz decydować o swoim życiu i jego wyborach. Być może rady zawarte w tym tekście, pomogą ci podjąć decyzję – dobrą dla ciebie. Bo chyba sama już wiesz, że odpowiedź na te nurtujące pytanie, nosisz w sobie. W tym tekście możesz znaleźć wskazówki, jak do niej dotrzeć.

Poznajcie Monikę

Jest koło czterdziestki, ale nie wygląda na swój wiek. To zadbana, dynamiczna, przebojowa kobieta. Nie wiem, jaki kolor mają jej włosy i jakiej słucha muzyki. Być może nie ma na imię Monika? W tej historii nie ma to znaczenia. Pomyśl o niej, pomyśl o tej skrzywdzonej kobiecie. Chce krzyczeć, płakać, gdzieś na granicy jej świadomości krążą też krwawe wizje morderstwa. Czasem myśli, że mogłaby wydłubać tej babie oczy. Mowa, rzecz jasna, o kochance męża, o której istnieniu dowiedziała się jakiś czas temu. Stało się. Prawda wyszła na jaw. Pierwszą, burzliwą awanturę mają już za sobą. Od godziny zero, momentu, w którym odczytała gorącego smsa od tej kobiety, minęło już kilka tygodni. Gdyby zapytać ją o to, co dla niej najgorsze, myślę, że podkreśliłaby sprzeczne uczucia, które walczyły ze sobą zawzięcie w jej umyśle. Nienawidziła męża, ale myśl o tym wszystkich szczęśliwych latach, jakie wspólnie przeżyli, nie pozwoliła zgasnąć tlącej się gdzieś iskierce miłości. Miłości dojrzałej, wiernej, mądrej. Jeśli widzisz siebie w tej sytuacji, jeśli ty też zostałaś zdradzona i borykasz się z tą arcytrudną decyzją, zatrzymaj się na chwilę.

Jeśli potrzebujesz czasu – weź go tyle, ile chcesz

Może twoje serce i głowa nie mogą dojść do porozumienia. Czujesz, że kochasz tego drania, że nie potrafisz przekreślić tych wspólnie spędzonych lat. Nawet jeśli przyjaciółki podpowiadają ci, byś wystawiła jego walizy za drzwi i złożyła pozew – zastanów się. Pozwól, by serce zadało głowie kilka ważnych pytań. Czy wierzysz, że mąż żałuje tego, co zrobił? Czy masz wrażenie, że kryzys, do jakiego doprowadziła jego zdrada, dał mu do myślenia? Czy jesteś przekonana, że mąż dalej cię kocha? Czy umiesz wyobrazić sobie, że zdrada nie ma nic wspólnego z tobą? Że jesteś wystarczająco atrakcyjna, mądra, szczupła? Czy jesteś przekonana, że ty i dzieci jesteście dla niego ważniejsi, niż „ta druga” kiedykolwiek mogłaby być?

Twój wybór opiera się na tym, co myślisz i czujesz. Nie myśl o tym, co zrobiłaby twoja mama, przyjaciółka czy sąsiadka. Czasem nie warto brnąć w coś, co tylko przysparza nam cierpienie. Jeśli odpowiedzi na te pytania budzą twoje wątpliwości, być może to właśnie jest chwila, by zacząć od nowa. Jeśli jednak zdecydujesz się wybaczyć, dać mężowi kolejną szansę, będzie to wymagało od was obojga ogromnej pracy.

Literatura:
Psychologia ewolucyjna, D. Buss
Skok w bok, czyli rzecz o zdradzie, C. Dittmar
Zdrada – niebezpieczna namiętność, D. Buss

Przeczytaj także:

Jak wybaczyć zdradę?
Dowiedz dlaczego zdradzają kobiety, a dlaczego robią to mężczyźni.
Dowiedz się czym jest zespół Otella.
Poznaj strategie radzenia sobie ze zdradą.
Po czym poznać, że żona cię zdradza oraz po czym rozpoznać zdradę męża.

 

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.