O czym i jak? – Czyli o psychologii zrozumiale

 

 

O psychologii – czyli o czym?

Najogólniej, o tym czym zajmuje się nasz mózg. No właśnie, a czym się zajmuje? Reguluje funkcje organizmu i pomaga przetrwać w życiowej dżungli. Myślimy, postrzegamy, oceniamy. Uczestniczymy w grach z losem, choć z losowością i prawdopodobieństwem nasz mózg nie radzi sobie najlepiej. Smakujemy, odczuwamy, doświadczamy.Wchodzimy w relacje, wychowujemy dzieci i czasem dorosłych. Zakochujemy się, jesteśmy kochani, kochamy, a czasem nienawidzimy. Uwodzimy i jesteśmy uwodzeni. Negocjujemy, kupujemy i sprzedajemy. Raz to emocje, raz to nasz rozum kieruje nami. Jesteśmy manipulowani i manipulujemy innymi. Pogrywamy z nimi, a oni pogrywają z nami. Wreszcie jesteśmy twórcami, nauczycielami i uczniami. Zawsze gdzieś w tle naszego życia jest nasz mózg i jego praca. Nawet, gdy nadchodzi noc i zasypiamy, nasze mózgi wciąż są zajęte. We śnie porządkują informacje zebrane za dnia, przetwarzają je, śnią, a często przez sen dają wskazówki jak zachować się na jawie. Inne mózgi nie mogą zasnąć, choć bardzo by chciały, a jeszcze inne po zmroku myślą tylko o jednym… O tym wszystkim i wielu innych aspektach, nad którymi pracuje nasz mózg, jest ten serwis.

Piszemy zrozumiale – czyli jak?

Wszystkie zjawiska i mechanizmy psychologiczne opisane na naszym portalu opieramy na fabularnych, przystępnych przykładach. To codzienne sytuacje, które mogą przydarzać się nam i naszym najbliższym. Nie znajdziesz tu encyklopedycznych definicji, które często-gęsto brzmią, jakby były napisane w innym języku. Pisząc w ten sposób, chcemy nieco rozjaśnić ścieżki i skróty, którymi wędruje niekiedy nasz mózg.

O filozofii, psychologii i fizjologii. O praktycznych aspektach – świadomego lub nieświadomego – używania naszego mózgu. O umysłowości przystępnym językiem.
Zachęcamy do lektury i jak mamy nadzieję, przygody intelektualnej – zespół rozumnie.pl

Przejdź do artykułów