Dlaczego kobiety zdradzają?

Karolina ubrała płaszcz i wyszła z mieszkania Dawida, cicho zamykając za sobą drzwi. Znali się od pół roku, a od trzech miesięcy łączyło ich coś więcej, niż tylko czysto profesjonalna relacja. Ich romans zaczął się bardzo gwałtownie. Dawid, przystojny, wysoki, wysportowany brunet, od razu rzucił się w oczy Karolinie. Gdybyśmy teraz zapytali ją, jak doszło do tego, że ze sobą sypiają, nie potrafiłaby odpowiedzieć.

Często sama zastanawiała się nad tym, dlaczego pozwoliła, by ich znajomość potoczyła się właśnie w tym kierunku. Mąż Karoliny, Adam – zaradny, spokojny, dobry ojciec, nie miał pojęcia o zdradzie żony. Czasem zastanawiał się, czemu wraca z pracy później niż zwykle, ale miał do kobiety pełne zaufanie. Gdyby prawda wyszła na jaw, z pewnością zadałby jej jedno pytanie – dlaczego?

No właśnie, dlaczego?

Dlaczego Karolina ryzykuje utratę stałego partnera, reputacji i pełnej opieki nad dziećmi? Psychologowie ewolucyjni odróżniają kobiecą skłonność do zdrady od męskiej. Dla mężczyzn seks jest czymś innym niż dla kobiet – nie muszą obawiać się dziewięciomiesięcznego zobowiązania, jakim zostaliby obciążeni. Z biologicznego puntu widzenia, mężczyzna wkłada w prokreację trud trwający czasem cały wieczór, czasem jedynie kilka minut (lub sekund…). Jak to możliwe, że pomimo tak wyraźnej różnicy w konsekwencjach, kobieca skłonność do zdrady jest na porównywalnym poziomie, co męska? Ewolucyjna logika każe nam przypuszczać, że muszą się z tym wiązać spore korzyści.

Ten artykuł nie powstał po to, by usprawiedliwiać czy bagatelizować zdradę

Czasem jednak, gdy poznamy motywy, mogące rządzić naszym zachowaniem, łatwiej nam będzie się przed nim uchronić. Kobiety zwykle wybierają na swoich kochanków mężczyzn atrakcyjniejszych fizycznie, niż ich mężowie czy partnerzy. Rozwiązanie oparte na teorii ewolucyjnej mówi, że ma to związek z poszukiwaniem lepszych genów dla swojego potomstwa. Uprzedzając głosy sprzeciwu – bardzo mała część kobiet chce mieć dzieci ze swoim kochankiem. Jednak pamiętajmy o tym, że pewne mechanizmy, które kierują naszym zachowaniem, powstawały przez tysiące lat, gdy antykoncepcja nie była znana. Gdy nasze pramatki współżyły ze sprawniejszymi fizycznie kochankami, rodziły zdrowsze i sprawniejsze potomstwo.  Takie spojrzenie na zagadnienie zdrady rzuca nieco inne światło na statystyki, mówiące o tym, że 10% współczesnych mężczyzn wychowuje nieswoje dzieci. Co więcej, poza atrakcyjnością fizyczną, kobiety na kochanków wybierają zwykle mężczyzn dobrze zbudowanych, silnych, wysportowanych.

Awans matrymonialny

Dawniej utrata partnera wiązała się dla kobiety z dużymi konsekwencjami. Mężczyźni ginęli też znacznie częściej niż w obecnych czasach – wojny, polowania, zagrożenia wynikające z niegroźnych dziś chorób. Wszystko to narażało kobietę na utratę opiekuna. Poszukiwanie kochanka tłumaczyła wówczas teoria partnera zastępczego. Kolejnym, jednym z częstszych motywów, który według zdradzających kobiet pchnął je w ramiona kochanka, jest taki, że nie czuły się atrakcyjne i zaspokojone przez męża. Nauka nazywa to teorią awansu matrymonialnego. Zwykle kobieta szuka wtedy w kochanku kandydata na następnego partnera czy męża. Nie każdy romans kończy się ślubem z nowym wielbicielem. Jednak wśród kobiet, które zaangażowały się w związek pozamałżeński, korzyści płynące ze wzrostu poczucia własnej wartości, przeważały w ich opowieściach.

Zagrożenia nieseksualnego seksu

Spośród relacji zdradzanych kobiet bardzo często pojawiają się również wzmianki o poczuciu samotności, zaniedbania, braku bliskości i intymności. Takie nieseksualne motywy angażowania się w seksualną relację wiążą się z wieloma zagrożeniami – możecie przeczytać o tym w jednym z naszych artykułów. Również znudzenie i rutyna, jakie pojawiają się w związku, mogą doprowadzić do zdrady. Pamiętajmy jednak o tym, że partner nie jest od tego, by napełnić nasze życie treścią. Jeśli czujemy się zaniedbane – zadbajmy o siebie.

Wiele z opisanych przez nas powodów zdrady wywodzi się z odległych czasów, gdy życie naszych przodków wyglądało zupełnie inaczej, niż obecnie. Zdradzająca kobieta nie myśli o płynących z tego faktu korzyściach genetycznych. Być może zachowania takie przynosiły korzyści ewolucyjne w zamierzchłych czasach. Natura jednak, w całej swojej mądrości, wyposażyła nas również w inne mechanizmy. Potrafimy kochać drugiego człowieka, a to stanowi najważniejszy czynnik, chroniący nas przed podjęciem decyzji o zdradzie.

Literatura:
Psychologia ewolucyjna, D. Buss
Psychologia miłości, B. Wojciszke
Zazdrość – niebezpieczna namiętność, D. Buss

Przeczytaj także:

Czy wybaczyć zdradę?
Jak wybaczyć zdradę?
Dowiedz dlaczego zdradzają kobiety, a dlaczego robią to mężczyźni.
Dowiedz się czym jest zespół Otella.
Poznaj strategie radzenia sobie ze zdradą.
Po czym poznać, że żona cię zdradza oraz po czym rozpoznać zdradę męża.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.