Dlaczego mężczyźni zdradzają?

 Jak mogłeś mi to zrobić, JAK?! Dlaczego?! – rozwścieczona Eliza rzuciła to pytanie w twarz mężowi. Trudno powiedzieć, który to już raz tego feralnego wieczoru. To właśnie dziś, dzięki informacjom od jednej ze swoich przyjaciółek, poznała wstrząsającą prawdę. W jej głowie kotłowało się mnóstwo pytań, chciała znać powody, szczegóły. Dlaczego jej mąż zdradził? Nie jest jedynym facetem na świecie, który złamał przysięgę małżeńską. Może lepiej byłoby zadać pytanie: dlaczego mężczyźni zdradzają?

Mąż Elizy, Antoni, miał romans ze swoją asystentką. Kobieta już od jakiegoś czasu podejrzewała go o zdradę. Od niedawna zaczął później wracać z pracy, zmienił też hasło dostępu do swojego komputera. Wróćmy jednak do pokoju, gdzie rozgrywa się ta awantura. Antoni, przyłapany na gorącym uczynku, znalazł się pod gradobiciem pytań rozwścieczonej żony. Raz po raz pytała go, dlaczego wdał się w romans z kobietą, młodszą od siebie o ponad dwadzieścia lat.
– Ja… Nie wiem – odpowiedział w końcu po długim namyśle. Przecież kochał swoją żonę… Bo kochał, prawda? Ta odpowiedź bynajmniej nie ucieszyła Elizy, a wprawiła ją w jeszcze większą wściekłość. Pierwsza myśl, jaka nasuwa się w odpowiedzi na pytanie zdradzonej kobiety jest taka, że być może jej mąż poszukiwał na zewnątrz czegoś, czego brakowało mu w małżeństwie.

Bardzo często kobiety zdradzone przez mężów czy partnerów doszukują się winy w sobie

Zarzucają sobie, ze nie są już atrakcyjne, młode, że wina leży po ich stronie. Badania pokazują jednak, że ponad połowa mężczyzn, dopuszczających się zdrady małżeńskiej, określała swój związek z żoną jako „bardzo szczęśliwy”.  Czemu zatem zdradzali? Wynika to z pewnych różnić między płciami. Kobiety zdradzają zwykle wtedy, gdy czują się w małżeństwie niezaspokojone i nieszczęśliwe. Dla mężczyzn zaś zdrada ma najczęściej podłoże czysto seksualne. Nie umniejsza to jej kalibru, wciąż jest ona złamaniem przysięgi czy obietnicy złożonej drugiemu człowiekowi. Większość mężczyzn dopuszcza się jednak zdrady, by zaspokoić swoje pragnienie różnorodności seksualnej. Ewolucyjny mechanizm każe panom przekazywać swoje geny, za wszelką cenę i przy każdej możliwej okazji. Nie mieszkamy już jednak w jaskiniach, a kultura, w jakiej żyjemy, uważa monogamię za ideał związku. Trudno wyobrazić sobie zatem, żeby Antoni na pytanie żony o powód swojej zdrady odparł: „Wybacz, kochanie, ale mam w sobie ewolucyjny mechanizm, który każe mi kopulować z kobietami, aby zapewnić przetrwanie naszego gatunku!”. Znając wybuchowy charakter Elizy, łatwo wyobrazić sobie jej reakcję na taki komunikat.

W męskiej zdradzie chodzi o seks

Po prostu, tylko i aż. Są kobiety, które na wieść o zdradzie męża usprawiedliwiają się, mówiąc, że przecież dawały mu wszystko, czego potrzebował! Do zdrady popchnęła go jedynie subtelna różnica między „dużo seksu”, a „więcej seksu”. Bez wątpienia, zdrada jest źle widziana w naszej kulturze. Stanowi ona jednak pewne połechtanie męskiego ego. Ma on możliwość udowodnienia, że wciąż jest sprawny, atrakcyjny, może się wykazać. Być może Antoni naprawdę kocha swoją żonę. U jej boku znajduje ukojenie, czasem nawet rozumieją się bez słów. Stanowi ona jego podporę w trudnych chwilach, kto zna go lepiej niż ona? Elizie tym trudniej jest zrozumieć, jak mógł wyrządzić jej taką krzywdę…

Ten tekst nie ma tłumaczyć męskiej zdrady

Ma on raczej pocieszyć rzesze kobiet, które w odpowiedzi na romans męża czy partnera doszukują się przyczyn w sobie, w funkcjonowaniu wspólnej relacji. Czasem faktycznie, związek może się wypalić, może zabraknąć namiętności, intymności, co może doprowadzić do chęci poszukiwania kolejnej kobiety. Zwykle jednak przyczyna jest dużo bardziej prozaiczna. Można powiedzieć, że zdrada niejako leży w męskiej naturze. Jednak poza prawami natury, relacje międzyludzkie opierają się na wartościach takich jak miłość, honor, szacunek czy zaufanie. I to one właśnie powinny stanowić fundamenty funkcjonowania. Uleganie pokusom to domena ludzi słabych.

Literatura:
Psychologia ewolucyjna, D. Buss
Skok w bok, czyli rzecz o zdradzie, C. Dittmar
Zazdrość – niebezpieczna namiętność, D. Buss

Przeczytaj także:

Czy wybaczyć zdradę?
Jak wybaczyć zdradę?
Dowiedz dlaczego zdradzają kobiety, a dlaczego robią to mężczyźni.
Dowiedz się czym jest zespół Otella.
Poznaj strategie radzenia sobie ze zdradą.
Po czym poznać, że żona cię zdradza oraz po czym rozpoznać zdradę męża.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.