Dwie lewe ręce

W naszej kulturze istnieją powiedzenia utożsamiające cechy pozytywne ze stroną prawą, np. ktoś szlachetny jest też nazywany człowiekiem prawym, a te negatywne z lewą, ktoś o kim mówimy, że ma dwie lewe ręce jest po prostu niezdarny.

Czy takie podejście możemy zmienić?
Naukowcy wykazali, że praworęczne osoby, których dominująca strona ciała została upośledzona w wyniku jednostronnego udaru mózgu, przestają utożsamiać dobre rzeczy z prawą. Identyczny schemat zachowania  zaobserwowali na 53 praworęcznych, zdrowych studentach, na których przeprowadzono niezwykle pomysłowy eksperyment. Poproszono ich, aby na prawe dłonie założyli duże, zimowe rękawice, do których były przymocowana druga z pary rękawica (wzmagało to trudność zadania). Pozostali badani zakładali rękawicę na lewą rękę. Następnie proszono studentów, aby wyjmowali z opakowania kostki domina i pionowo układali je na planszy. Mieli używać naprzemiennie prawej i lewej ręki, nie mogli sobie pomagać wolną dłonią. Wyobrażacie sobie skalę trudności tego zadania? Na jego wykonanie uczestnicy otrzymali od eksperymentatorów niewiele czasu (12 minut). Ten czas wystarczył, aby 63% badanych, których to lewa ręka poprzez brak nałożenia na niej rękawicy była sprawniejsza, zaczęło utożsamiać lewą stronę z pozytywnymi skojarzeniami, np. z nagrodą za bycie dobrym.

Bardzo często uważamy się za racjonalne osoby, których sądy charakteryzują się stabilnością. Ale czy to takie oczywiste, skoro na naszą postawę może wpłynąć nieporęczność wynikająca z założenia rękawicy? Człowiek jest wielką i złożoną tajemnicą.

Przeczytaj także:

Lewa ręka w służbie diety
Zdjęcie do CV? Tylko z lewego profilu!

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.


 

Kojący dotyk matki

Jak sądzicie, co najlepiej wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Jeśli komuś przyszła na myśl mama i jej opiekuńczy dotyk, to trafił w sedno. Ciekawe badania przeprowadziła […]

Czytaj dalej