Inteligencja emocjonalna

Monika przyszła do pracy mocno spóźniona. Miała na sobie nieuprasowaną bluzkę, rozczochraną fryzurę, zapomniała zabrać z domu ważnych dokumentów. Ewidentnie coś było nie tak. Justyna patrzyła na koleżankę, zastanawiając się, co się mogło stać. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

– Piotrek mnie zostawił – powiedziała cicho Monika, pomijając zupełnie rytuał przywitania się. Postawiła torebkę obok biurka, a jej oczy przepełniły się łzami.
Justyna podeszła do koleżanki i mocno ją przytuliła. Następnie wyciągnęła plik chusteczek i podała je coraz bardziej zapłakanej dziewczynie. Nie mogła uwierzyć, w to, co słyszy. Przecież Monika i Piotrek byli udanym małżeństwem, z prawie dziesięcioletnim stażem. Wprawdzie przyjaciółka często narzekała na późne powroty męża z pracy, ale przecież nic nie wskazywało na taki obrót wydarzeń!
– Gdy wróciłam wczoraj do domu, w korytarzu leżały spakowane rzeczy Piotrka – wydukała zapłakana Monika – Myślałam, że jedzie na kolejny wyjazd służbowy. Pamiętasz, mówiłam ci, że miał ich ostatnio sporo – Justyna pokiwała głową, wciąż obejmując przyjaciółkę – Powiedział wtedy, że już mnie nie kocha i musimy się rozstać…

Co było dalej, trudno powiedzieć

Monika zaczęła płakać niemal histerycznie, zużywając kolejne chusteczki. Justyna cierpliwie siedziała obok koleżanki, zaproponowała jej nocowanie w swoim domu i obiecała, że razem jakoś przez to przebrną. Bardzo współczuła Monice, rozumiała jej ból i wyobrażała sobie, jak sama czułaby się w tej sytuacji.

Tymczasem Piotrek wsiadał do samochodu, w którym czekała na niego atrakcyjna, około trzydziestoletnia brunetka, z łobuzerskim błyskiem w oku. Kiedy Piotrek opowiedział jej całą wczorajszą sytuację, na jej twarzy zagościł szeroki uśmiech, po czym uścisnęła mocno mężczyznę.
– Wreszcie będziemy mieć z nią spokój! Wreszcie możemy być razem!
Piotr też się cieszył, jednak wciąż nie mógł zapomnieć tego rozczarowania i niezrozumienia na twarzy Moniki. Czuł się nie w porządku, że to właśnie on był sprawcą tych bolesnych dla niej uczuć. Brunetka nie rozumiała wątpliwości Piotrka.
– Czym ty się przejmujesz? Ona nie jest już naszym zmartwieniem. Jedźmy do Vegas!

Inteligencja emocjonalna – co to takiego?

Zachowanie Moniki, Justyny, Piotra i brunetki pokazują różne przejawy inteligencji emocjonalnej. Najogólniej mówiąc, jest to zdolność do rozpoznawania, wyrażania i kontrolowania własnych oraz cudzych emocji. W jej skład wchodzą zarówno kompetencje emocjonalne, jak i społeczne. Do kompetencji emocjonalnych należą trzy ważne czynniki. Pierwszym z nich jest samoświadomość, czyli wiedza o własnych stanach emocjonalnych. Drugim – prawidłowa samoocena. Trzecim – samokontrola, rozumiana jako panowanie nad swoimi impulsami. Natomiast przy kompetencjach społecznych zwraca się uwagę kilka czynników. Empatię, czyli zdolność do odczuwania emocji innych. Asertywność – umiejętność wyrażania własnych opinii i odmawiania. Perswazję, czyli sztukę przekonania kogoś do swoich racji oraz, przywództwo i współpracę.

Justyna ma wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Samo spojrzenie na Monikę, jeszcze przed poznaniem jej historii, wystarczyło, aby Justyna zauważyła, że przyjaciółka potrzebuje pomocy i wsparcia. Rozpoznała jej stan emocjonalny, szczerze jej współczuła i zaproponowała wspólne uporanie się z tą trudną sytuacją.

Postawa Piotra pokazuje z kolei, że w wypadku emocji nie wszystko jest czarno-białe. Mimo że to jego zachowanie doprowadziło do załamania się Moniki, to jest on tego całkowicie świadomy i odczuwa wyrzuty sumienia.

Atrakcyjna brunetka stanowi przykład postawy całkowicie odmiennej. Można ją określić jako analfabetkę emocjonalną, charakteryzującą się brakiem zdolności do rozpoznawania własnych i cudzych emocji. Jeśli nawet czuje ona pewien niepokój związany z całą tą sytuacją, zupełnie nie potrafi go rozpoznać, co w konsekwencji sprawia, że niepokój ten dla niej nie istnieje. Nie potrafi się wczuć w sytuację Moniki, jest daleka od spojrzenia na nią choćby z odrobiną empatii, niezrozumiały jest dla niej też pełen sprzeczności stan emocjonalny Piotra. Można powiedzieć, że pod względem inteligencji emocjonalnej brunetka i Justyna zajmują przeciwległe bieguny.

Emocje rządzą naszą psychiką, naszymi decyzjami, naszą codziennością. Dlatego umiejętność ich rozpoznawania i wykorzystywania jest tak ogromnie ważna.

 

Literatura:
Inteligencja emocjonalna, D. Goleman
Znaczenie inteligencji emocjonalnej w funkcjonowaniu człowieka, A. Matczak, K. A. Knopp

Przeczytaj także:

Dobry i zły policjant, czyli czym jest wojna kontrastów i emocji.
Szantaż emocjonalny – co to takiego?
Sześć etapów szantażu emocjonalnego
Szantaż emocjonalny – zanim staniesz do walki
Walka z szantażem emocjonalnym – część pierwsza
Walka z szantażem emocjonalnym – część druga
Zobacz, jak wiele emocji można przekazać dotykiem.
Dowiedz się, co można wyczytać z naszej twarzy.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.