Jak poznać, czy twój mąż cię zdradza?

          Barbara zawzięcie przeszukiwała szufladę z ubraniami męża. Na podłogę co rusz spadały części jego garderoby. Szukała z determinacją gończego psa. W zasadzie sama nie wiedziała, co chciała znaleźć. Bieliznę należącą do obcej kobiety, jakiś osobisty drobiazg? Skąd u dorosłej osoby takie dziwne zachowanie? Barbara od dłuższego czasu podejrzewała swojego męża o romans. Nie potrafiła określić, skąd u niej takie domysły. Gdy rozmawiała z przyjaciółkami, tłumaczyła się intuicją. Po prostu czuła, że coś jest nie tak, że mąż zachowuje się inaczej niż zwykle. Nie umiała przytoczyć konkretnych przykładów jego zachowania, a jednak coś wzbudziło jej czujność.

W poprzednich artykułach, opublikowanych na naszej stronie, opisaliśmy główne powody, dla których mężczyźni i kobiety dokonują przysłowiowych skoków w bok. Zazwyczaj motywy męskie i damskie różnią się, co ma też wpływ na zachowanie po zdradzie. Oczywistym jest, że konsekwencje wykrycia zdrady przez współmałżonka są katastrofalne. Przez wieki niewierni partnerzy nauczyli się kłamać, oszukiwać i ukrywać swoje romanse. Mąż Barbary, Edward, jak przeważająca część mężczyzn, dopuścił się zdrady z czysto seksualnych pobudek. Nie darzył swojej kochanki uczuciem. Gdyby ktoś zapytał go, czy kocha żonę, z pełnym przekonaniem odpowiedziałby, że tak. Intuicja Barbary jednak nie myliła jej, a wrodzona wrażliwość na subtelne sygnały zdrady wzbudziła jej czujność.

Co takiego sprawiło, że zaczęła podejrzewać męża o zdradę?

Zdradzane kobiety często mówią o zmianie stylu ubioru, preferencji muzycznych, nowym hobby. Nie zawsze musi to świadczyć o romansie. Jednoznacznym dowodem romansu byłoby oczywiście przyłapanie partnera w łóżku z inną kobietą – na szczęście, większości zdradzanych oszczędzono tego widoku. Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą świadczyć o tym, że w życiu małżeństwa pojawił się ktoś trzeci. Barbara zwróciła uwagę na to, że Edwardowi czasem trudno osiągnąć satysfakcję seksualną podczas ich zbliżenia. Czasem wręcz przeciwnie – kipiał nowymi pomysłami i chęcią eksperymentów. Istotna jest tutaj nagła zmiana – to ona zaczęła wzbudzać podejrzenia Barbary. Niepokój mogą wywoływać też dziwne, nienaturalne, jakby wyuczone odpowiedzi na pytania o późniejszy powrót z pracy czy inne nietypowe zachowania. Wyższa barwa głosu, używanie przerywników w postaci „aha” lub „hmm” – to mogą być oznaki nieumiejętnie tuszowanego kłamstwa. Barbarę zaniepokoiła też postawa ciała męża, to, że gdy wracał późnym wieczorem, podobno z pracy nad ciężkim projektem, był dumny, wyprostowany, wręcz napuszony. Rano długo przeglądał się sobie w lustrze. Nie przypuszczała, żeby ślęczenie nad cyferkami czy tabelkami wprowadzało go w taki szampański nastrój. Czasem potrafił zaskoczyć ją bukietem róż, co przez ostatnie kilkanaście lat ich małżeństwa zdarzyło mu się może kilka razy. Barbara słusznie czuła, że w ten sposób próbuje uciszyć głos sumienia. Zauważyła też, że zmienił dietę, zaczął częściej korzystać z karnetu na siłownię. Wszystko to, zebrane do kupy, stanowiło dla kobiety wyraźny sygnał, że jej mąż znalazł sobie młodszą kochankę.

Zaufaj intuicji

Żaden z tych sygnałów w pojedynkę nie stanowi z całą pewnością o zdradzie małżeńskiej. Nawet, gdy występują wszystkie na raz, nie muszą od razu oznaczać najgorszego. Małomówność, brak zainteresowania seksem – to mogą być po prostu objawy stresu w pracy. Gdy coś wzbudza naszą czujność – nagła zmiana w zachowaniu, zainteresowaniach, warto czasem zaufać swojej intuicji. Kto bowiem zna męża lepiej, niż jego żona? Pewnych sygnałów, płynących z naszego wnętrza, nie powinno się ignorować. Jeśli coś budzi w nas niepokój – być może warto porozmawiać o tym z partnerem.

Literatura:
Psychologia ewolucyjna, D. Buss
Skok w bok, czyli rzecz o zdradzie, C. Dittmar
Zazdrość – niebezpieczna namiętność, D. Buss

Przeczytaj także:

Czy wybaczyć zdradę?
Jak wybaczyć zdradę?
Dowiedz dlaczego zdradzają kobiety, a dlaczego robią to mężczyźni.
Dowiedz się czym jest zespół Otella.
Poznaj strategie radzenia sobie ze zdradą.
Po czym poznać, że żona cię zdradza oraz po czym rozpoznać zdradę męża.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.