Jak przetrwać nieprzyjemne obowiązki? Nie robiąc przerw!

Gdy musisz zrobić coś nieprzyjemnego wolisz zrobić to od razu, żeby mieć już spokój czy może wolisz rozłożyć to w czasie? Ciekawscy badacze sprawdzili, co jest lepsze i co łatwiej nam znieść.

Przeprowadzili serię doświadczeń, między innymi „test odkurzacza”. Kazali badanym słuchać jednostajnego dźwięku działającego odkurzacza i sprawdzali poziom ich irytacji. Jedna grupa słuchała tego dźwięku 5 sekund, druga 40 sekund, a trzecia 40 sekund i po kilku sekundach przerwy kolejnych 5 sekund. Zgadnijcie kto był najbardziej zdenerwowany? Odpowiedź brzmi: badani, którzy mieli przerwę w słuchaniu odkurzacza! Zaraz po nich były osoby narażone na krótki 5-sekundowy dźwięk. Skąd takie wyniki? Naukowcy tłumaczą, że ludzie przyzwyczajają się do pewnych rzeczy – nieprzyjemnych i przyjemnych. Jeżeli jesteśmy wystawieni na działanie długotrwałego bodźca, to po pewnym czasie staje się on dla nas coraz bardziej obojętny. Jeżeli jednak przerwiemy w pewnym momencie nieprzyjemne zadanie, proces ten jest zakłócony i kolejne doznanie wydaje nam się dużo gorsze – niejako stajemy się bardziej wrażliwi na dany bodziec, jeżeli nie zdążymy się do niego przyzwyczaić.

Jak więc dowodzą badania, nie należy przerywać nieprzyjemnych zadań, ale wykonać je za jednym zamachem. Inaczej jest z przyjemnościami. Jeśli chcemy, by trwały dłużej, róbmy sobie przerwy!

Przeczytaj także:

Dowiedz się, co się kryje za zawodowym sukcesem.
Dowiedz się, czy obcasy pomagają odnieść kobietom sukces.
Wielozadaniowość jest kobietą!
Czym jest wypalenie zawodowe?
Jak skutecznie wynegocjować podwyżkę.
Mobbing – czym jest i jak sobie z nim radzić.
Dowiedz się, jaką ochronną moc mają przyjaciele. 
Co jest ważniejsze w pracy – potencjał czy doświadczenie?
Dowiedz się, dlaczego na rozmowę kwalifikacyjną najlepiej ubrać się ciepło! 

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.


 

Kojący dotyk matki

Jak sądzicie, co najlepiej wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Jeśli komuś przyszła na myśl mama i jej opiekuńczy dotyk, to trafił w sedno. Ciekawe badania przeprowadziła […]

Czytaj dalej