Jak utrzymać przy sobie partnera?

Według najnowszych statystyk, prawie 40% zawieranych w Polsce małżeństw, kończy się rozwodem. Sporo, prawda? Te wyniki są tym bardziej wstrząsające, jeśli uświadomimy sobie, że rozwód jest dla wielu niemal tak stresujący, jak śmierć współmałżonka. Na skali wydarzeń stresujących plasuje się na drugim miejscu, wyprzedzając pobyt w więzieniu, zobowiązania kredytowe, choroby, czy utratę pracy.

Czasem powody rozpadu małżeństwa nie budzą żadnych wątpliwości – przemoc, ta fizyczna i psychiczna, alkoholizm, ciągłe zdrady. Są jednak sytuacje, gdy partnerzy stwierdzają, że się wypaliło, że zwyczajnie nie chcą już być razem. Ta decyzja może kosztować bardzo wiele, nie tylko rozwodzące się małżeństwo, ale ich dzieci, czy dalszych członków rodziny. Czy można zatem jakoś ustrzec się przed takim „wypaleniem”? Jak sprawić, by nasz partner czy partnerka nie spakował swoich waliz i nie trzasnął drzwiami, rzucając nam jedynie „Odchodzę!”?

Spełnianie pragnień partnera

Michalina i Jakub przeżyli ze sobą niejedno. Przez dwadzieścia lat ich małżeństwa podejmowali wspólnie wiele decyzji, na świat przyszła ich córka, później syn. Jak każda para, mieli swoje wzloty, mieli też upadki. Tak jak wtedy, gdy na jaw wyszedł romans Jakuba z jedną ze swoich podwładnych. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu obojga partnerów  i ten kryzys udało im się pokonać. Ich sekret tkwi w gotowości do zaspokajania potrzeb partnera. Jakie to potrzeby? Są one różne dla mężczyzn i kobiet. Michalina, jak każda kobieta, pragnie miłości i życzliwości. Jakub nigdy nie bronił się przed okazywaniem żonie swoich uczuć. Często mówi, że ją kocha, wspiera ją w trudnych chwilach, okazuje ciepło i bliskość. Według badań, strategia ta jest skuteczniejsza w stosunku do kobiet, niż mężczyzn. Co więcej, panowie, którzy nie okazują swoim partnerkom uczuć, dużo częściej zwyczajnie je tracą.

Dość kontrowersyjną, acz na pewno skuteczną strategią utrzymania partnerki jest dostarczanie jej dóbr materialnych.  Założenia psychologii ewolucyjnej mówią, że kobiety w wyborze partnera opierają się na stanie jego majątku. Robią to w celu zapewnienia spokojnej przyszłości swojemu potomstwu. Przyjmując powyższy punkt widzenia, strategia ta może wydawać się nieco mniej wyrachowana niż w ogólnym postrzeganiu. Jakie potrzeby prezentują zatem panowie? Wiemy już, że drogi zegarek nie przywiąże męża do żony tak, jak ją przywiązałoby do męża futro z norek. Mężczyźni poszukując partnerki zwracają uwagę na inne aspekty – zdrowie, młodość i płodność. O ile zegara biologicznego nie da się zatrzymać, o tyle troska o swój wygląd to skuteczny sposób, by utrzymać przy sobie partnera. Zabiegi kosmetyczne, ćwiczenia, ubiór. Wszystko to, pomijając swój taktyczny charakter, może też być dla kobiety źródłem drobnych przyjemności. Komu przecież nowy ciuch czy zmiana fryzury nie poprawia humoru? Nie należy też zapominać o jednej z najważniejszych potrzeb, jaką realizują ludzie, poprzez łączenie się w pary – potrzebę seksualną. I choć siła libido jest różna u każdego człowieka i zmienia się na przestrzeni życia, towarzyszy nam przez długi czas jego trwania. Zadbajmy o swojego męża, czy żonę. Seks może stanowić wspaniały sposób do okazywania sobie uczucia. Warto porozmawiać o swoich potrzebach z partnerem, poznać wzajemnie swoje oczekiwania i zadbać o związek, jednocześnie dając i otrzymując przyjemność.

Niebezpieczeństwa manipulowania uczuciami partnera

Wychodzenie naprzeciw potrzebom partnera to jeden z najskuteczniejszych sposobów utrzymania go przy sobie. Czasem jednak ludzie  posuwają się do bardziej desperackich kroków. Wiele kobiet stosuje techniki takie jak płacz czy wzbudzanie poczucia winy, gdy ich ukochany okazuje zainteresowanie płcią przeciwną. To manipulacja, która może przynieść opłakane skutki. Część deklaruje dozgonne oddanie (i poddanie) partnerowi, a także spełnia każdą jego zachciankę. Takie zachowania noszą znamiona szantażu emocjonalnego. Co ciekawe, wyniki badań pokazują jednoznacznie, że to panowie częściej decydują się na ustępstwa i uległość. Inną techniką manipulacji uczuciami partnera jest celowe wzbudzanie w nim zazdrości. Umawianie się na randki, niewinne flirty w pracy, poszukiwanie kontaktu z płcią przeciwną za pośrednictwem Internetu – to tylko kilka z możliwych działań. Nie wolno jednak zapomnieć, że ten zielonooki potwór bywa bardzo niebezpieczny. Stosowanie zachowań, które mają obudzić w partnerze czy partnerce zazdrość, często mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek. Testowanie uczucia w taki sposób rzadko kiedy poprawia ogólny stan związku.

Trzymanie konkurencji na wodzy

Nikt nie lubi być traktowany jako czyjaś własność. Ludzie jednak, tak jak inne gatunki, przejawiają własnościowe postawy wobec swoich ukochanych. Najpopularniejszym ich okazywaniem są publiczne zachowania, które mają krzyczeć: „on/ona należy tylko do mnie”. Jakub ma świadomość, że jego żona jest bardzo atrakcyjną kobietą. Gdy zdarzy się, że podczas przyjęcia zaczepi ją jakiś nieznajomy mężczyzna, Jakub w ułamku sekundy zjawia się obok i grzecznie, acz zdecydowanie, przedstawia się jako mąż Michaliny. Ona natomiast, delikatnie nalegała, by Jakub postawił na swoim biurku w pracy ich fotografię, zrobioną podczas jednego ze wspólnych wyjazdów. To bardzo jasne sygnały, mówiące konkurentom, że dana osoba ma już przy swoim boku kogoś, kto zaspokaja jej potrzeby. Do skrajnych i niebezpiecznych przykładów tej taktyki należą sytuację, gdy jedno z partnerów nalega, by drugie zostało w domu. Gdy zaborczo ogranicza mu kontakty nie tylko z płcią przeciwną, ale i z bliskimi przyjaciółmi czy członkami rodziny.

Z czysto biologicznej perspektywy, fakt, że dwie, niespokrewnione ze sobą osoby, decydują się zawrzeć przymierze na najbliższe dziesiątki lat, to imponujące osiągnięcie naszego gatunku. Wymaga ono jednak pokonywania pewnych przeciwności losu. Przede wszystkim  – pamiętajmy o potrzebach naszej drugiej połówki. Dobre słowo, pocałunek, mały upominek czy przygotowanie ulubionej przekąski – czasem niewiele trzeba, by podtrzymać siłę uczucia.

Literatura:
Ewolucja pożądania, D. Buss
Psychologia miłości, B. Wojciszke
Zazdrość – niebezpieczna namiętność, D. Buss

Przeczytaj także:

Jak utrzymać przy sobie partnera?
Jaki jest kierunek miłości?
Podstawy udanego małżeństwa
Poznaj oznaki dobrego związku
Style przywiązania a relacje partnerskie
Po co te czułości?
Powielanie negatywnych wzorców z domu rodzinnego 
Dlaczego pary rzadziej uprawiają seks?
Odpowiedź na odwieczne pytanie kobiet: dlaczego on nie okazuje uczuć?
Sprawdź, co sprawia, że mężczyzna czuje się nieudacznikiem.

 

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.