Samotności już dziękujemy – jak wyjść do ludzi?

Agnieszka od jakiegoś czasu czuła, że doskwiera jej samotność. Było to dosyć dziwne, w końcu na studiach miała mnóstwo znajomych. W rodzinnej miejscowości czekał na nią kochający chłopak, z którym regularnie się widywała. Jednak dziewczyna praktycznie codziennie spędzała swoje wieczory samotnie przed ekranem laptopa, czując się zestresowana. Zaczęło jej się nawet wydawać, że w mieszkaniu jest zimniej niż zwykle. Chętnie zobaczyłaby jakąś znajomą twarz, jednak czuła, że traci umiejętność przebywania z ludźmi i tak naprawdę nie będzie dla nich dobrym towarzystwem. W skrzynce mailowej znalazła kilka zaproszeń na całkiem interesujące wydarzenia, ale czy naprawdę warto tam pójść?

Wszystko wskazuje na to, że Agnieszka wpadła w niebezpieczną pułapkę samotności. Badania nad zjawiskiem prowadzone są często, dzięki czemu dowiadujemy się o coraz większej liczbie fascynujących ciekawostek – samotni to w 60% osoby żyjące w związku małżeńskim, ich kondycja psychofizyczna nie jest najlepsza (zwiększa się ciśnienie i cholesterol) i częściej czują, że jest im zimno. Czy da się z tym walczyć? Tak, jednak taki proces wymaga konsekwencji i potężnej dawki cierpliwości.

Pomocna dłoń
Bardzo dobrym sposobem na zwalczenie samotności jest zaangażowanie się w wolontariacką  pomoc innym. Taka aktywność działa podwójnie – po pierwsze nie masz już tyle czasu, żeby myśleć o swoim problemie, po drugie zwiększasz swoje szanse na poznanie nowych ludzi, z którymi połączy cię wspólna idea. Nie wspominamy już o tym, że twoja pomoc na pewno okaże się na wagę złota – taka świadomość poprawia samopoczucie, a jak wiadomo ludzie w dobrym nastroju przyciągają innych.

Przejmij inicjatywę
Łatwo powiedzieć, prawda? I tak spróbuj! Najpierw zastanów się, z czego tak naprawdę wynika twoja samotność. Po takiej analizie prawie zawsze okazuje się, że nie jesteś osobą wykluczoną, ale zamiast nawiązywać kontakty, wolisz czekać, aż druga strona zrobi to za ciebie. To wygodne podejście, jednak spróbuj odwrócić ten proces w myślach. Co jeśli osoby, z którymi masz ochotę się spotkać również czekają na twój ruch? Ludzie nie lubią się narzucać i przynajmniej raz na jakiś czas myślą, że lepiej odpuścić, niż zawracać komuś głowę. Postaraj się pokonać opory i zaproponować komuś spotkanie. Jeśli uda się raz, później będzie już tylko prościej.

Nie unikaj wyjść
W twojej skrzynce mailowej co jakiś czas pojawiają się zaproszenia na różnego typu wydarzenia, ale jak na razie nie udało ci się z nich skorzystać? Zmień to. Poczucie osamotnienia nierzadko wynika z wybredności samego samotnika. Marzymy o perfekcyjnej grupie przyjaciół i równocześnie ignorujemy warte poznania osoby wokół nas. Koleżanka ze studiów zaprosiła cię na koncert jazzowy? Nie musisz być wielkim fanem tej muzyki, żeby pójść i dobrze się bawić.

Nie spodziewaj się po ludziach najgorszego
Samotność często towarzyszy osobom, które wcześniej zostały zranione. Ostrożność każe im przygotować się na krzywdy ze strony innych, co często utożsamiają z izolacją – zupełnie bezpodstawnie. Nawiązywanie satysfakcjonujących relacji wymaga zaufania, więc lepiej spodziewać się po ludziach dobrego zamiast najgorszego. Oczywiście nie namawiamy do naiwności – jeśli ktoś zawiódł cię kilka razy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zrobi to po raz kolejny. Jednak negatywne nastawienie do wszystkich znacząco zmniejsza szanse na wyjście z samotności.

Samotność  – dla większości – jest stanem nieprzyjemnym. Im dłużej trwa, tym trudniej jest coś z nią zrobić. Lęk staje się coraz większy, a potencjalne możliwości wydają się nierealne. Większość ludzi przynajmniej raz w życiu przeżywa epizod samotności, z którego można wyjść, stosując rady przedstawione powyżej. Jeśli jednak samotność trwa dłużej i łączy się ze zwiększonym uczuciem smutku, czy nadmiernym zmęczeniem – warto skonsultować się ze specjalistą.

Literatura:
Samotność. Powrót do jaźni, A. Storr
Samotność chciana i niechciana, Praca zbiorowa

 

Poczytaj także:

Zabójcza samotność, czyli jak samotność wpływa na nasze zdrowie.
Sprawdź, czy samotność wpływa na spostrzeganie pieniędzy tutaj.
Tutaj dowiesz się, jak ludzie uciekają od samotności w związkach.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.