Jak wytrwać w postanowieniach?

Nowy Rok to dla wielu czas solidnych postanowień. Kolejne tygodnie obniżają motywację, a dotrzymanie słowa danego samemu sobie staje się coraz trudniejsze. Jak sprawić, by wytrwanie w postanowieniach było łatwiejsze?

Po pierwsze, nie podejmuj się zbyt wielu zobowiązań jednocześnie. Rzucenie palenia, schudnięcie i zrobienie doktoratu to nieco zbyt wiele jak na jeden raz. Samokontrola bardzo zużywa nasze zasoby i czasem lepiej skupić się na jednym, najważniejszym aspekcie.

Po drugie, nie poddawaj się! Nie używaj samokontroli jedynie „od święta”. Jeśli w połowie stycznia przełamiesz się i zapalisz papierosa, nie czekaj do następnego roku! Nieważne jest kiedy podejmujemy próby odzyskania kontroli, a raczej jak często je podejmujemy.

Po trzecie, zaangażuj bliskich w monitorowanie swoich poczynań. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie grup wsparcia na przykład na internetowych forach – gdy chudniemy wraz z innymi, łatwiej nam oprzeć się pokusie nocnego podjadania.

Po czwarte, wybierajmy konkretne cele – nie myśl „chcę schudnąć”, pomyśl raczej „schudnę 15 kilo”. Takie cele dużo łatwiej kontrolować, łatwiej też ocenić swoje postępy.

Po piąte i ostatnie – pamiętaj o zdrowej diecie. Nie tylko w kontekście odchudzania. Nasza samokontrola uzależniona jest od poziomu cukru we krwi. Gdy jego poziom jest niski, dużo trudniej jest dotrzymać danego słowa!

Przeczytaj także:

Samokontrola, czyli jak zrealizować postanowienia

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.


 

Kojący dotyk matki

Jak sądzicie, co najlepiej wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Jeśli komuś przyszła na myśl mama i jej opiekuńczy dotyk, to trafił w sedno. Ciekawe badania przeprowadziła […]

Czytaj dalej