Konformizm

Beata położyła się spać w dobrym humorze. Przed chwilą skończyła oglądać w telewizji film, który bardzo ją zauroczył. Była to co prawda komedia romantyczna, ale na Beacie „Amelia” zrobiła ogromne wrażenie. Przepiękne ujęcia, magiczna muzyka. Dała się porwać romantycznemu światu przedstawionemu w tym obrazie. Nie mogła się doczekać, kiedy podzieli się swoimi przemyśleniami z koleżankami z pracy. Zasnęła, marząc o gorącym, paryskim romansie.

Konformizm na przykładzie

Podczas przerwy na kawę Beata podeszła do zebranych w kuchni znajomych w pracy.
– Hej, oglądaliście wczoraj „Amelię”? – zagaiła wesoło.
– Chyba żartujesz? – odparł Cezary, przystojny grafik, w którym dziewczyna po cichu się podkochiwała – Pseudoromantyczny badziew, więcej romantyzmu to ma kiełbasa na moim talerzu! – jego komentarz wywołał w grupie wielką salwę śmiechu. Beata przez chwilę chciała bronić filmu, który tak ją zachwycił, jednak na to wszystko podniosły się rozbawione głosy koleżanek. Część z nich chciała pewnie przypodobać się Cezaremu, więc przerzucały się negatywnymi opiniami i niezbyt wyszukanymi żartami na temat filmu.
– A tobie, Beatko, podobał się? – z uśmiechem zapytała Basia, firmowa złośnica.
– Daj spokój, oglądanie tego to była totalna strata czasu – odparła. Później długo zastanawiała się, dlaczego nie powiedziała prawdy.

Konformizm – co to takiego?

Czyżby Beata tak szybko zmieniła zdanie na temat filmu? Zdaje się, że nie chciała po prostu ujawniać przy znajomych swojej opinii. Bała się, że zostanie wyśmiana. Dlatego nie podzieliła się swoimi prawdziwymi wrażeniami i najzwyczajniej skłamała. Jej przypadek nie jest wyjątkowy. Ludzie często zmieniają zdanie, czasem nawet zaprzeczają własnym przekonaniom pod wpływem grupy. Kraczą tak jak wszystkie przysłowiowe wrony. Co wpływa na zachowanie określane jako konformizm? Członkowie grupy przeważnie ulegają innym, kiedy wiedzą, że są w mniejszości i nie widzą w towarzystwie osoby o podobnych poglądach. Ludzie także podporządkowują się autorytetom, którym w omawianej historyjce jest Cezary – znany w firmie kinoman. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na oczarowanie Beaty filmoznawcą. Nieśmiało zabiega o jego względy i boi się odrzucenia z powodu różnicy zdań.

Gdyby dziewczyna miała podzielić się wrażeniami z oglądania zawodów łyżwiarskich, które zna z dzieciństwa, byłaby bardziej skłonna wyrazić swoje zdanie. Znawca kina Cezary raczej nie jest ekspertem od sportów zimowych.  Bardzo duży wpływ na poddawanie się temu zjawisku mają też cechy takie jak samoocena czy poczucie kompetencji. Beata nie należy do osób przebojowych, na spotkaniach towarzyskich stoi raczej z boku. Jeśli chodzi o jej wiedzę na temat filmów, nie oczekuje od nich nie wiadomo czego – szuka dobrej rozrywki i oderwania się od rzeczywistości. W życiu nie nazwałaby się ekspertem w dziedzinie kinematografii. Badacze uważają również, że wpływ na zachowania konformistyczne ma nasza płeć. O ile chłopcy wychowywani są w duchu niezależności i samodzielności, od dziewczynek oczekuje się raczej, żeby były grzeczne. Dlatego też wiele eksperymentów pokazuje, że to kobiety są bardziej podatne na uleganie grupie.

 

Nie należy bać się wyrażania swojego zdania – nasz sprzeciw może stać się początkiem wspaniałej, wartościowej dyskusji. Poszukajmy w sobie siły do przeciwstawienia się wpływowi grupy. Osoby, które jasno  i wyraźnie głoszą swoje poglądy, nawet sprzeczne z poglądami grupy są zwykle darzone dużym szacunkiem.

 

Literatura:
Wywieranie wpływu na ludzi: teoria i praktyka, Robert Cialdini
Psychologia wpływu społecznego, Dariusz Doliński

Przeczytaj także:

Stereotypy i uprzedzenia, czyli pułapki życia społecznego
Wpływ społeczny i jego techniki
Wpływ społeczny w reklamie
W koleinach myślenia – torowanie
Poczucie kontroli z kryształowej kuli 
Dysonans poznawczy – czyli dlaczego robimy jedno, a myślimy drugie?
Czym jest bezrefleksyjne posłuszeństwo i jak się przed nim chronić.
Samospełniająca się przepowiednia – stanę się taki, jak oczekujesz. 
Dowiedz się czym wyuczona bezradność i do czego może doprowadzić.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.