Konserwatyzm a czyste ręce

Co jeśli okaże się, że twoje zdanie na temat dylematów moralnych dotyczących aborcji czy eutanazji zależy od tego czy rozważasz te kwestie w łazience czy jadalni?

Jest tak, ponieważ czystość fizyczna może być nieświadomie kojarzona z konserwatywnymi wartościami, np. podczas oceniania czyjegoś zachowania.
Co więcej, według wcześniejszych badań powiązanie między konserwatyzmem a czystością ciała jest dwukierunkowe – osoby konserwatywne częściej są skłonne do zareagowania wstrętem, a działania związane z zagrożeniem stanu czystości fizycznej, częściej określają jako niemoralne. Wyniki badań psychologów świadczą o tym, że wystarczy krótkie przypomnienie o czystości, by nasze poglądy stały się bardziej konserwatywne.

Przeczytaj także:

W koleinach myślenia – torowanie

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.


 

Kojący dotyk matki

Jak sądzicie, co najlepiej wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Jeśli komuś przyszła na myśl mama i jej opiekuńczy dotyk, to trafił w sedno. Ciekawe badania przeprowadziła […]

Czytaj dalej