Kryzys wieku średniego u kobiet

Bożena przetarła wilgotną szmatką blat toaletki. Podniosła wzrok na stojące na niej lustro i skrzywiła się, gdy ujrzała w nim swoją twarz. Kiedy, do cholery, zdążyła się tak pomarszczyć?! Rzuciła okiem na swoje skronie, przeczesując włosy palcami. No tak, te przeklęte, siwe pasemka znowu zaczęły się pojawiać. Przecież trzy tygodnie temu była u fryzjera, czy to nie mogłoby dziać się wolniej?

Starła kurz ze stojących na półkach porcelanowych figurek i wyszła z pokoju, zamykając za sobą drzwi. Pokój należał do Marysi, jej jedynej i ukochanej córki. Po śmierci męża i ojca, siedem lat temu, związały się ze sobą bardziej niż kiedykolwiek mogłyby przypuszczać. W październiku Marysia wyjechała na studia, aż do Warszawy. Bożenie trudno było pogodzić się z tym faktem. Przecież jeszcze niedawno prowadziła ją za rękę do przedszkola… Po jej twarzy mimowolnie pociekły łzy. Co się z nią dzieje? Dlaczego się tak maże?

Kryzys wieku średniego – męska dolegliwość?

O kryzysie wieku średniego mówi się najczęściej w kontekście mężczyzn. Badania przeprowadzone na osobach wchodzących w wiek średni w Polsce pokazują jednak, że ta przypadłość dotyka w równym stopniu zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Badacze doszli również do wniosku, że objawów kryzysu doświadcza mniej więcej połowa osób w wieku od 40 do 55 lat. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest tym większe, im więcej przykrych sytuacji dotknęło osobę w przeszłości. Warto również pamiętać, że pojęcie kryzysu środka życia nie jest tym samym, co meno- czy andropauza. Zjawiska te dotyczą zmian w ciele, następujących na skutek działania hormonów. Kryzys natomiast dotyka tej najdelikatniejszej części ludzkiego organizmu – jego psychiki.

Krisis – wybór, decyzja, walka

Bożena od jakiegoś czasu obserwuje u siebie pewne zmiany. Nie może pogodzić się z tym, że jej skóra nie jest już taka gładka i jędrna jak kiedyś. Coraz trudniej jej też walczyć z siwymi włosami, pojawiającymi się pomimo regularnego farbowania. Jak wiele kobiet w jej wieku, ma wrażenie, że jej ciało się zużywa. Ciężko jej to znieść zwłaszcza, że sama czuje się młoda i pełna energii. Duży kłopot sprawia też jej odnalezienie się w nowej roli – przez dwadzieścia lat życia poświęciła się wychowywaniu córki. Gdy ta wyjechała na studia, Bożena poczuła się, jakby straciła coś ważnego. Takie przewartościowanie życia jest bardzo specyficzne dla doświadczanego kryzysu. Kobieta często zadaje sobie pytania o sens jej dotychczasowego istnienia, z lękiem  i niepewnością patrzy w przyszłość. Co będzie dalej? Od jakiegoś czasu czuje się napięta, zagubiona, targa nią mnóstwo wątpliwości. Łapie się na tym, że krząta się po domu zupełnie bez celu. Ma teraz więcej czasu, podczas którego rozmyśla o tym, co spotkało ją w życiu, o swoich sukcesach i porażkach.

Choć dolegliwości, jakie doskwierają Bożenie, mogą wydawać się bardzo dokuczliwe, psychologowie są zgodni – kryzys wieku średniego jest jednym z wielu kryzysów, jakie dotykają nas na przestrzeni życia. Ich istotą jest to, że niosą nadzieję zmiany na lepsze. I choć słowo to budzić może skojarzenia z upadkiem, załamaniem, w rzeczywistości odnosi się do pewnego przełomu, stanowi punkt zwrotny w życiu człowieka. To chwila, w której warto przystanąć na moment, zastanowić się, przemyśleć – spróbować poukładać wszystko od nowa. Być może dla Bożeny jest to czas, gdy nie musi tak bardzo jak kiedyś troszczyć się o innych. Skupia się na własnych myślach i przeżyciach, póki co nie może odnaleźć się w nowej roli, puste gniazdo bardzo jej doskwiera. Czuje się samotna, dlatego odnowiła kontakty z koleżankami ze szkolnych lat. Czuje potrzebę uczestniczenia w świecie, angażowania się w relacje towarzyskie. Z małą pomocą córki odnalazła na jednym z portali społecznościowych grupkę kobiet, w podobnym wieku, uprawiającą rolkarstwo. „Mój Boże, chyba zwariowałam!” pomyślała, gdy zamówiła na aukcji rolki w swoim rozmiarze. Jak okazało się po kilku miesiącach, był to doskonały wybór. A dolegliwości związane ze snem, rozdrażnienie i przygnębieniem zniknęły, nie wiedzieć kiedy.

 

Literatura:
Kryzys wieku średniego a funkcjonowanie w społecznych rolach rodzinnych, H. Sęk
Psychologia rozwoju człowieka,
H. Bee,
Wybranie zagadnienia interwencji kryzysowej
, W. Badura – Madej

 

Przeczytaj także:

O tym, jak wygląda kryzys wieku średniego u mężczyzn. 

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.