Kto pierwszy odwróci wzrok przegrywa

Każdy z nas brał pewnie nieraz udział w zabawie polegającej na mierzeniu się wzrokiem.

Również w TV widział jak bokserzy próbują złamać swoich przeciwników groźnym spojrzeniem. Zespół amerykańskich naukowców odkrył, że osoby o dominującej osobowości i skłonni do zachowań agresywnych zaczynają wzrokowe potyczki, gdy widzą rozzłoszczoną twarz.

Badacze w przeprowadzonym eksperymencie wykazali, że nasilenie cech związanych z dominacją wydłuża czas przyglądania się rozgniewanym twarzom. Natomiast natężenie cech niedominujących sprawia, że dłużej utrzymujemy wzrok na twarzach przedstawiających radość. Ciekawi fakt, że w przeprowadzonym badaniu nie ujawniły się różnice między kobietami a mężczyznami.

Jak wyjaśnić o zjawisko? Odpowiedź podpowiada nam ewolucja. Przez miliony lat nasi przodkowie manifestowali swoją dominację i siłę za pomocą niewzruszonego spojrzenia (ten mechanizm pozwalał na ustalenie relacji dominacja – uległość bez rozlewu krwi i wciąż jest powszechny w świecie zwierząt). Aby przetrwać nie można było pozwolić sobie na spuszczenie wzroku – było to równoznaczne z przegraną.

Przeczytaj także:

Czujesz się niepewnie? Zmień pozycję ciała!
Kontakt wzrokowy – czym tak naprawdę jest?
Mowa ciała we flircie – jak poznać, że się podobam?

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.


 

Kojący dotyk matki

Jak sądzicie, co najlepiej wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Jeśli komuś przyszła na myśl mama i jej opiekuńczy dotyk, to trafił w sedno. Ciekawe badania przeprowadziła […]

Czytaj dalej