Módl się za nas

Wiara podobno czyni cuda. Wierzymy też, że modlitwa pomaga nam w życiu, a Bóg chętnie nas słucha, ale czy jest tak w rzeczywistości? Czy modlitwa naprawdę działa?

Psychologowie jako dość sceptycznie nastawieni do świata ludzie,  postanowili zbadać, czy modlitwa rzeczywiście wpływa dobroczynnie na ludzi. Zdania do tej pory pozostają podzielone. Pewna grupa badaczy twierdzi, że medytacja i modlitwa mają takie samo działanie jak zwykły odpoczynek, inna grupa usilnie próbuje dowieść czegoś odwrotnego. W tym celu zbadano nawet pacjentów pewnego szpitala – sprawdzono, czy pacjenci, za których się modlono szybciej zdrowieli niż ci, za których nie modlił się nikt. Badania pokazały, że osoby te rzeczywiście lepiej się czuły, ale nie skracało to ich czasu pobytu w szpitalu.

W badaniach tego typu często naukowcy zwracają uwagę na fakt, że wierzenia religijne i ich oddziaływania, bądź jego brak, na ludzi jest bardzo trudno zweryfikować. Często nie dostosowuje się modlitwy pacjentów do wierzenia i ciężko stwierdzić na ile człowiek „nie wmawia” sobie jej dobroczynnego wpływu. Problem zatem nie został rozwiązany, ale zawsze pozostaje nam wiara, że pewnego dnia poznamy odpowiedź na to pytanie.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.


 

Kojący dotyk matki

Jak sądzicie, co najlepiej wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Jeśli komuś przyszła na myśl mama i jej opiekuńczy dotyk, to trafił w sedno. Ciekawe badania przeprowadziła […]

Czytaj dalej