Płeć mózgu

Iwona i jej brat Józek zdecydowali się na wycieczkę do Londynu. Żadne z nich nie było wcześniej w Anglii. Stwierdzili, że majowy weekend będzie doskonałą okazją na taki wypad. Kupili bilety, przewodniki i niezbędne mapy. Kiedy byli już na miejscu, przyszedł czas na znalezienie hostelu, który wspólnie wybrali już miesiąc przed wyprawą. Oboje wyciągnęli z plecaków mapy.

Iwona usiadła na ławce i zaczęła studiować swoją w skupieniu. W tym czasie Józek, który myślał, że siostra cały czas idzie za nim, szedł z mapą przed oczami w stronę najbliższej ulicy. Równocześnie opowiadał o niemiłej obsłudze samolotu. Po chwili zorientował się, że rozmawia z samym sobą – Iwona wciąż czytała mapę na ławce.
– Hostel jest jakieś 10 minut drogi stąd, znalazłem go na mapie, chodź za mną – krzyknął do siostry.
Wyrwana ze skupienia Iwona poszła za bratem, żeby po wspomnianych 10 minutach znaleźć się w recepcji hostelu. Ich majówkowa przygoda rozpoczęła się na dobre.

W liceum Janka organizowany był konkurs matematyczny

Do pierwszego etapu zgłosiło się sześć osób z jego klasy – pięciu chłopców i jedna dziewczyna. Dorota zaskoczyła wszystkich znajomych, a także samego nauczyciela. Nagrodą w konkursie był indeks na politechnikę, a wszyscy – łącznie z matematykiem – byli przyzwyczajeni, że o tej szkolę marzą raczej licealiści płci męskiej. Zdziwienie szybko ustąpiło podziwowi. Okazało się, że Dorota nie tylko radziła sobie lepiej na zajęciach przygotowujących do konkursu, lecz także jako jedyna z klasy przeszła do kolejnego etapu. Od kilku osób poza gratulacjami usłyszała też, że posiada wyjątkowo „męskie” zdolności.

Dlaczego?

No właśnie – czy z kobiecością Doroty jest coś nie tak, skoro wykazała się w pozornie „męskim” konkursie? Skąd biorą się różnice i poglądy tego typu? Odpowiedzi można szukać w wielu miejscach. Jednym z nich są teorie płci mózgu. Naukowcy już od bardzo długiego czasu zadają sobie pytanie: Czy budowa tego kluczowego dla organizmu organu ma jakiś związek z męskością i kobiecością? Duża część jest zdania, że taka zależność istnieje.

Nad tym problemem rozmyślał już ojciec teorii ewolucji

Twierdził on, że mężczyzna jest jednostką w większym stopniu rozwiniętą niż kobieta. Skąd ten pomysł? Miały tego dowodzić wykonywane przez niego czynności – obrona terytorium, polowanie w celu zdobycia pożywienia, a także ochrona partnerki i dzieci. Naukowiec powiązał je z działaniem wyższych funkcji umysłowych. Czy miał rację?

Na zagadnienie spojrzeć można z nieco szerszej perspektywy, jak zrobiła to inna badaczka. Zdolności dzieli na ruchowe, przestrzenne, matematyczne, percepcyjne oraz językowe. Kierując się tym podziałem, sprawdza różnice pomiędzy obiema płciami.  Przykładowo – analizując uzdolnienia matematyczne można zauważyć, że panowie uzyskują lepsze wyniki w zadaniach wymagających rozumowania matematycznego oraz rozwiązywania problemów. Płeć żeńska lepiej radzi sobie w ćwiczeniach rachunkowych. Łamie to pewien krążący stereotyp, według którego matematyka to całkowicie „męska” dziedzina. Coraz częściej obala się też teorię, według której na umiejętności tego typu wpływ ma wielkość mózgu. Kobiety przez długi czas były pod tym względem poszkodowane. Ich mózgi są o 10-15% lżejsze od mózgów męskich. Kiedy jednak weźmie się pod uwagę stosunek tej wagi do masy ciała – różnica znika.

A co ze zdolnościami językowymi, które przypisywane są głównie paniom?

Faktycznie – to one lepiej radzą sobie z ortografią, zadaniami wymagającymi nieco większej płynności językowej i testami sprawdzającymi pamięć werbalną. Badania nie potwierdziły jednak tego, że mają wyższą inteligencję werbalną i znają większą liczbę słów. Dobra wiadomość dla panów – mogą pójść w ślady Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego i także popisać się słowem!

Inne badania koncentrowały się na testosteronie, czyli tak zwanym „męskim hormonie” (chociaż kobiety również nie potrafią bez niego żyć!). Substancja ta jest odpowiedzialna za sprawność ciała i umysłu. Testosteron w większym stopniu działa na mózgi mężczyzn, przez co są oni odporniejsi na zmęczenie i bardziej wytrzymali. Twórcy tych badań twierdzą też, że ośrodki odpowiedzialne za zdolności językowe i przestrzenne w przypadku mężczyzn znajdują się w osobnych półkulach (a nie są rozmieszczone na całym mózgu, tak jak w przypadku kobiet). Co ma się z tym wiązać? Przede wszystkim mniejsza podatność panów na rozkojarzenie i zwiększona możliwość skupienia się na jednej, konkretnej sprawie. Pozornie to predyspozycje, których kobiety mogłyby zazdrościć. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy zadanie wymaga dzielenia czujności na kilka różnych czynności. Łatwość przerzucania uwagi jest tutaj po stronie płci żeńskiej.

Na koniec bardzo praktyczny aspekt, czyli… czytanie map. Sytuacja, z którą zetknęła się większość par  (a także nasze rodzeństwo – Iwona i Józek) ma swoje odbicie również w biologii. Za sprawne wyznaczenie i znalezienie drogi odpowiada orientacja przestrzenna. W przypadku kobiet kontrolują je miejsca w obu półkulach mózgu. Te obszary pokrywają się z innymi. Z tego względu panie mogą mieć większy problem z odczytaniem mapy i równoczesnym prowadzeniem rozmowy. Inaczej panowie – u nich wspomnianą funkcję kontroluje bardziej wyodrębniony obszar. Połączenie analizowania mapy z mówieniem raczej nie będzie dla nich kłopotliwe.

Aspekt biologiczny jest niezwykle istotny, jednak badając różnice między kobietami i mężczyznami, należy przyjrzeć się także wychowaniu i środowisku. Koncentracja jedynie na budowie mózgu może rozjaśnić kilka spraw, ale na pewno nie da zainteresowanej osobie dokładnego wglądu w tę sprawę. Warto o tym pamiętać.

 

Literatura:
Płeć i poznanie, Kimura D.
Płeć mózgu, Moir A., Jessel D.
Mózg i płeć, Blum D.

Przeczytaj także:

Przeczytaj także:

Czuli mięsożercy, czyli dlaczego wciąż jemy mięso.
Dowiedz się, które zwierzęta wykazują szczególną inteligencję.
Tajemniczy wpływ księżyca
Dlaczego kobiety lubią niegrzecznych chłopców? Winne są hormony!
Dowiedz się, jak głód wpływa na nasze zachowanie.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.