Podstawy udanego małżeństwa cz.III

W tej, ostatniej już części, prezentujemy wam cztery kolejne porady, stanowiące receptę na udane małżeństwo.

Część pierwszą przeczytasz tutaj, drugą – tu.

10. Rozwiązywanie konfliktów i godzenie różnic

Jak w każdym związku, tak i w małżeństwie Sabiny i Bartosza pojawiają się wzloty i upadki. Nie sztuką jest unikać kłótni. Czasem wyładowanie złych, nagromadzonych emocji może mieć wręcz zbawienne dla relacji skutki. Przynieść może ulgę, poczucie oczyszczenia a nawet doprowadzić do emocjonalnego zbliżenia. Oczywiście, o ile towarzyszy mu rozsądne rozwiązanie problemu. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy jeden z partnerów zawsze dominuje i wygrywa sprzeczki. Także wówczas, gdy zaczynają one pojawiać się z dużą regularnością, gdy nigdy nie przynoszą rozwiązania. A także, co oczywiste, gdy zaczyna towarzyszyć im przemoc. Gdy dochodzi do ostrej różnicy zdań, warto pamiętać o tym, aby odnaleźć w sobie szczerą chęć rozwiązania – takiego, które zadowoli oboje małżonków. Nie należy również pozwolić na to, aby gniew i irytacja wzięły górę nad naszym zachowaniem. Wyjście z konfliktu potraktujmy jako zwycięstwo, coś, co wzmacnia łączącą więź. Co ciekawe, według badań, pary, które nigdy się nie kłócą, częściej decydują się na rozwód. Skąd takie wyniki? Dzieje się tak najpewniej wówczas, gdy jedna strona, aby zachować spokój w związku, ustępuje partnerowi na każdym kroku. Kumulujące się niezaspokojone potrzeby prowadzą do zniechęcenia, a to z kolei może pogłębiać przepaść dzielącą małżonków.

11. Gotowość do przeprosin i wybaczania

Są ludzie, którym słowo „przepraszam” przychodzi z ogromną trudnością. Pamiętajmy o tym, że przeprosiny czynią cuda. Nigdy nie jest za późno by naprawić swój błąd. Same słowa jednak nie wystarczą. Ważne jest, by okazać szczerą skruchę, być autentycznym w swoich komunikatach. Nie obniżajmy wartości przeprosin, nic tak nie frustruje, jak usłyszenie „przepraszam, ale…”. Drugą stroną tego ważnego medalu jest wybaczanie. Trudne, ba, niekiedy nawet trudniejsze niż przeprosiny. Nie da się ukryć, że stanowi ono swoisty plaster na ranę, jaką spowodowało zachowanie drugiej osoby. Gotowość do przepraszania i wybaczania wielu osobom sprawić może dużą trudność. Bez tych dwóch aspektów nie sposób jednak mówić o zgodnym, kochającym związku.

12. Tworzenie więzi

Gdy Sabina i Bartosz nie byli jeszcze małżeństwem, jeden z ich wspólnych znajomych powiedział, że widać rosnącą między nimi więź. Para przytaknęła mu, by później, w domowym zaciszu, zastanowić się nad tymi słowami. Co to w zasadzie oznacza? Więź to nic innego jak to, co łączy ludzi, zespala ich ze sobą. Dzięki niej partnerzy mogą skupić się na swoim życiu, bez obaw o porzucenie. Dzięki więzi pary mają przekonanie, że podstawą ich funkcjonowania jest stabilny, bezpieczny związek z ukochaną osobą. Jak świadomie pielęgnować te warunki? Przede wszystkim, istotne są szczere zamiary wobec związku, uczestniczenie we wspólnych działaniach, przełamanie oporów przed zaangażowaniem. Ważny jest również czas, który wywiera ogromny wpływ na związek. Jeśli budowanie związku porównać możemy do budowania domu, więź jest spoiwem, które utrzymuje budowlę w całości.

13. Pielęgnowanie atmosfery miodowego miesiąca

Ach, gdyby związek do końca życia mógł wyglądać tak, jak na początku… Wariackie przygody, romantyczne wypady, epizody, nawet po latach przyprawiające małżonków o rumieniec. Związek między dwojgiem ludzi to proces, który zmienia się na przestrzeni życia. Czy jest zatem sposób, żeby zachować odrobinę szaleństwa z etapu zakochania? Kto powiedział, że spacery po plaży, listy miłosne, bukiety kwiatów i trzymanie się za ręce to domena wyłącznie ludzi będących na początkowym etapie związku? Mamy wpływ na swoje zachowania, więc i takie działania podejmować możemy świadomie. Nie dajmy się rutynie. Wyznawajmy miłość drugiej osobie, nawet, jeżeli nasz związek trwa już wiele lat. Nie uciekajmy do banalnych pochlebstw i oklepanych czułości. Mówmy o tym, co czujemy, dzięki drugiej osobie. Zamiast rzucać żonie „jesteś piękna”, co mogłaby skwitować „co ty mówisz, włosy takie nieułożone, spodnie rozciągnięte i w ogóle jestem niepomalowana”, Bartosz mówi: „bardzo podoba mi się jak dziś wyglądasz”. Pozornie to samo, jednak jego komunikat daje kobiecie do zrozumienia, jak wiele dla niego znaczy. Pielęgnujmy otwartość, wyrażajmy swoją akceptację. Warto również skupić się na upodobaniach partnera. Gdy Sabina wie, że Bartosz miał w pracy ciężki dzień, wkłada wiele trudu, by przygotować mu jego ulubione danie na kolację. Wie o tym, że wywoła to na jego twarzy uśmiech. Ludzie często dają innym to, co sami chcieliby dostać. Czasem jednak warto skupić się na tym, co sprawiłoby największą przyjemność drugiej osobie.

Wymienionych w naszym cyklu porad jest sporo. Czy pamiętasz wszystkie? Jeśli nie – kliknij wybraną poradę, aby przenieść się do opisującego ją artykułu. Te, wybrane przez nas, to:

1. Wytyczanie celów

2. Unikanie obwiniania

3. Rozsądne słuchanie

4. Rezygnacja z odwetu

5. Odpowiedzialność za siebie

6. Właściwy język

7. Zmiana zachowań – nie charakteru

8. Uzasadnione ustępstwa

9. Należyte okazywanie uczuć

10. Rozwiązywanie nieporozumień  i godzenie różnic

11. Gotowość do wybaczania i przeprosin

12. Budowanie więzi

13. Dbanie o atmosferę miodowego miesiąca

Powyższe rady mogą pomóc wam w zbudowaniu stabilnego, przepełnionego miłością związku. Oczywiście, zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. Może kosztować was to sporo trudu i wspólnej pracy. Nie należy się jednak poddawać, gdy wprowadzenie zmian w życie nie wyjdzie nam za pierwszym, drugim, czy trzeci razem. Pamiętajmy o tym, że porażka nie jest porażką, gdy stanowi dla nas lekcję.

Małżeństwo, by się rozwijać, potrzebuje troski i opieki. Łatwo myśleć o nim jak o odnalezieniu drugiej połówki jabłka, zespoleniu się z nią i koniec! Teraz będziemy szczęśliwi! Zamiast tego, potraktujmy ją lepiej jako wspólną podróż w tym samym kierunku. Może być ona pełna przeciwności, jednak to od naszych wspólnych wysiłków zależy, czy dotrzemy do upragnionego celu – wspólnego, zgodnego, szczęśliwego życia.

Literatura:
Małżeństwo na medal, P. Howell, R. Jones
Psychologia miłości, B. Wojciszke
Psychologia rozwoju człowieka, H. Bee

Przeczytaj także:

Jak utrzymać przy sobie partnera?
Jaki jest kierunek miłości?
Poznaj oznaki dobrego związku
Style przywiązania a relacje partnerskie
Po co te czułości?
Powielanie negatywnych wzorców z domu rodzinnego 
Dlaczego pary rzadziej uprawiają seks?
Odpowiedź na odwieczne pytanie kobiet: dlaczego on nie okazuje uczuć?

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.