Sposoby radzenia sobie ze stresem – męski punkt widzenia

W obecnych czasach na każdym kroku spotykają nas sytuacje, które powodować mogą stres. Nie bez powodu jest on nazywany chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Praca, kredyty, służba zdrowia, polityka, problemy rodzinne… Wszystko to wpływa na nasze samopoczucie. Sposoby, jakie pomagają nam sobie z tym poradzić, są rozmaite. Istnieją również pewne różnice w tym, jak ze stresem radzą sobie mężczyźni, a jak kobiety.

Kasia nie mogła zrozumieć zachowania swojego partnera. Wiedziała, że szef źle go dziś potraktował – właściwie ośmieszył go przed całą grupą. Ona na jego miejscu pewnie by się popłakała i chciała się jak najszybciej komuś wyżalić. A co powiedział Darek po powrocie do domu?
– Idę popływać.

I tyle. A mówią, że to kobiety jest ciężko zrozumieć…

Czy mężczyźni zaszywają się w swoich jaskiniach?

W sytuacji problemowej kobieta szuka wsparcia, postawy empatycznej i pocieszenia. Chce się przy tym komuś wygadać, roztrząsając bez końca każdy szczegół. W świecie mężczyzn takie zachowania należą jednak do rzadkości. Mężczyzna wycofuje się do swojej jaskini i stara się o wszystkim zapomnieć. Jeśli tylko pływanie odwróci jego uwagę od trudnych myśli, to trzeba iść popływać.

Oczywiście to dopiero początek długiej listy różnic w odmiennych sposobach radzenia sobie ze stresem przez potomków Adama i Ewy

Zanim Magda wyszła do sklepu powiedziała Łukaszowi dwie rzeczy. Po pierwsze, poprosiła go o pozmywanie talerzy po obiedzie, co też niemal natychmiast uczynił. Po drugie dodała, aby ogarnął mniej więcej cały dom. To tak jakby mu powiedziała, żeby po południu zabrał ją nad Morze Śródziemne. Zupełnie nie wiedział, co ma zrobić i od czego w ogóle zacząć.

Zadaniowo – to znaczy po męsku

Mężczyźni są z natury bardzo racjonalni i charakteryzuje ich zadaniowy styl funkcjonowania. W praktyce oznacza to, że lepiej odnajdują się w konkretnych, jasno sformułowanych zadaniach niż w ogólnikach. Posługiwanie się prostym komunikatem – umyj naczynia, zrób kolację, poskładaj pranie – jest znacznie lepsze od ogólnikowego zwrotu, że mógłby więcej pomagać. Dodajmy, że zwrot ten często jest ubrany w niekończące się pretensje i wygórowane wymagania. Z tym także trzeba uważać. Mężczyzna, który czuje, że nigdy nie spełnia stawianych mu wymagań, w końcu przestaje się starać.

Kolejnym przykładem różnic między sposobami radzenia sobie ze stresem jest historia Ani i Jacka. Para leżała w łóżku, przy zgaszonej przed chwilką lampce. Żadne z nich nie spało, nie padały też żadne słowa. W porównaniu do sprzeczki, która miała miejsce podczas kolacji, teraz było wręcz nienaturalnie cicho. Ania zastanawiała się, czy powinna coś powiedzieć, jakoś się odnieść do wypowiedzianych wcześniej słów – żałowała, że zaczęli tę rozmowę o pieniądzach, ona zawsze się tak kończy. I podczas tego rozmyślania nagle poczuła na sobie dłoń Jacka, wędrującą nieśmiało od jej brzucha ku górze. Nie mogła uwierzyć! Po takiej kłótni on chce się tak po prostu kochać? Powiedzieli sobie tyle przykrych rzeczy! Natychmiast odrzuciła jego dłoń, odwróciła się plecami i poszła spać.

Jak zrozumieć zachowanie Jacka?

W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o różnice emocjonalne. Jacek, w przeciwieństwie do Ani, był po prostu w stanie oddzielić wspomnienie o wcześniejszej kłótni. Włożyć je do metaforycznej szufladki i skupić się na chwili obecnej. Kobiety podchodzą do wszystkiego bardziej całościowo, mężczyźni zaś tworzą z poszczególnych wydarzeń odrębne jednostki.  Ma to związek z faktem, że w jednej chwili koncentrują się tylko na jednej rzeczy. Zachowanie Jacka można zinterpretować w jeszcze inny sposób. Być może tak właśnie chciał zażegnać powstały podczas kolacji konflikt. Mężczyźni w przeciwieństwie do bardzo emocjonalnych kobiet, w sytuacjach trudnych szukają konkretnych rozwiązań. Być może upojna wspólna noc była dla Jacka tożsama z okiełznaniem powstałego problemu.

Mężczyźni nie rozumieją, dlaczego kobiety zamiast działać, wolą zazwyczaj rozpamiętywać określoną trudność i mówić o niej bez końca. Zamiast podawać im chusteczki, zdecydowanie wolą zakasać rękawy i rozwiązać problem. Niekiedy wiąże się to z przemyśleniem wszystkiego na spokojnie w samotności. Innym razem izolacja oznacza tymczasową ucieczkę od tych trudnych myśli. Kiedy jednak już przystępują do działania, czynią to w sposób prosty, konkretny oraz możliwie jak najbardziej precyzyjny i rzeczowy.

Reakcje na stres są zupełnie inne w świecie kobiet niż w świecie mężczyzn

Każda płeć ma swoje własne, udoskonalone przez naturę strategie. Nie ma sensu debatowanie, czyje pomysły są lepsze ani tym bardziej próba nauczenia partnera naszych rozwiązań. Trzeba przede wszystkim uświadomić sobie dzielące nas różnice, a także postrzegać je jako uzupełniające się i wciąż niesłychanie pasjonujące.

 

Literatura:

Dlaczego Mars zderza się z Wenus, J. Gray
Płeć mózgu, A. Moir, D. Jessel

 

Poczytaj także:

O tym, jak stres wpływa na nasz mózg dowiesz się tutaj.
Kobiecy stres i przeciążenie a wpływ na związek.
Sposoby radzenia sobie ze stresem – kobiecy punkt widzenia. 

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.