Stereotyp – główny wróg kobiety

Badacze obliczyli, że tylko 3% spośród kobiet pracujących w najbogatszych firmach Ameryki ma możliwość prowadzenia tych korporacji.

Choć panie stanową już ponad 50% pracowników tych instytucji, sytuacja wciąż wygląda źle. Kto jest temu winien? Według niektórych badaczy głównym problemem są tu stereotypy dotyczące płci, które niezmiennie głoszą, że kobiety zajmujące się biznesem, bardziej niż mężczyźni z tej samej branży, boją się strat oraz podejmowania ryzyka. Jakie ma to konsekwencje dla płci pięknej i czy można coś na to poradzić?

W eksperymencie przeprowadzonym przez badaczy sytuacje zagrożenia stereotypem zaaranżowano poprzez polecenie kobietom wykonywania zadań matematycznych. Do zagrożenia stereotypem dochodzi kiedy człowiek staje w sytuacji, gdy ten stereotyp mu zagraża. Podejmowane wówczas decyzje mniej są oparte na rozważnym przemyśleniu, a bardziej na emocjach, impulsach i intuicji. Panie doskonale zdają sobie sprawę, że panuje przekonanie, iż zadania matematyczne, logiczne i racjonalne myślenie sprawiają im wiele trudności.

Wykazano, że u kobiet zagrożonych stereotypem, zasoby  związane z samokontrolą szybciej ulegają wyczerpaniu, co skutkuje, np. awersją do podejmowania ryzyka.  W efekcie, gdy kobiety muszą zmierzyć się z jakimś problemem matematycznym, jednocześnie są zmuszone do prowadzenia walki ze stereotypem, co skutkuje gorszym rezultatem wykonania zadania. W ten sposób badacze wykazali, że strach kobiet przed stratami oraz ryzykiem nie wynika z różnic biologicznych, ale jest spowodowany zagrożeniem stereotypem. Wyniki tych badań powinny znaleźć szerokie zastosowanie w praktyce, np. w tworzeniu odpowiedniego środowiska pracy.

Przeczytaj także:

Kobieca odporność na testosteron
W obcasach po sukces?
Czy kobiety są bardziej agresywne za kółkiem? 

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.


 

Kojący dotyk matki

Jak sądzicie, co najlepiej wpływa na poczucie bezpieczeństwa? Jeśli komuś przyszła na myśl mama i jej opiekuńczy dotyk, to trafił w sedno. Ciekawe badania przeprowadziła […]

Czytaj dalej