Szantaż emocjonalny – co to jest?

Czy zdarza ci się ulec czyjejś prośbie, chociaż w rzeczywistości nie masz na to ochoty? Ktoś bliski wymusza na tobie decyzje, z którymi nie do końca się zgadzasz? Płacz, krzyki i trzaskanie drzwiami to codzienność waszych dyskusji? Być może to, co dzieje się miedzy wami, nosi znamiona szantażu emocjonalnego.

Szantaż emocjonalny na przykładzie

– Kochanie, nie uwierzysz! Hubert wygrał w jakimś radiowym konkursie cztery bilety na sobotni mecz! Zaproponował, żebyśmy pojechali razem! Ty, ja i Hubert i Elizka! Czy to nie cudowne? – mężczyzna nie posiadał się ze szczęścia. Zdobycie biletów na mecz reprezentacji graniczyło z cudem, a tu taka okazja! – Aniu?
– Hmm… Nie, no fajnie… – kobieta mruknęła, patrząc na swojego męża.
– Coś nie tak? – Mateusz spojrzał na nią zdziwiony.
– No wiesz, w tę sobotę mieliśmy iść do kina… Ale widzę, że jak zwykle twoje plany są ważniejsze od moich…
– Wiesz, że to nie tak! Ale taka okazja może się już nie powtórzyć, to najlepsze miejsca, ekstra widok, loże vip! Może nawet zobaczysz kogoś sławnego! – mężczyzna nie poddawał się w próbach namówienia partnerki.
– Zrób jak uważasz, ale jak zawsze masz gdzieś moje zdanie! – kobieta podniosła głos i wyszła do łazienki.

Nie tylko listy z pogróżkami

Pewnie domyślacie się jak skończyła się ta historia. Sobotnie popołudnie Ania i Mateusz spędzili na sali kinowej, śledząc losy przystojnego miliardera i jego nieco nieporadnej kochanki. Mężczyzna zachodził w głowę, jakim cudem wybrał tę wątpliwą rozrywkę nad jeden z najważniejszych meczy w zbliżających się mistrzostwach. „Dlaczego zawsze się poddaję? Dlaczego znowu jej uległem?” rozmyślał, chrupiąc słony popcorn. Co tak właściwie się wydarzyło?

Mateusz zwyczajnie padł ofiarą emocjonalnego szantażu ze strony swojej żony. Słowo to może budzić skojarzenia ze zbirami, wycinającymi literki z gazet, aby stworzyć żądanie okupu. Jednak w tej sytuacji jest zdecydowanie odpowiednie. Szantaż to silna metoda manipulacji, polegająca na tym, że osoby, często nam bliskie – rodzic, partner, grożą, że nas ukarzą, jeśli nie zrobimy tego, czego żądają. Osoby, będące w takiej sytuacji, czują rozdrażnienie i frustrację, ale jednocześnie poczucie, że ich uległość przyniosła im święty spokój. Zwykli szantażyści grożą upublicznieniem jakiś kompromitujących materiałów, w zamian za pieniądze. Szantażyści emocjonalni uderzają w bardziej osobistą strunę. Ich główne, często nieuświadomione motto brzmi „jeśli nie zrobisz tego, czego ja chcę, będziesz cierpiał”. Nie są w posiadaniu taśm wideo z upokarzającą zawartością. Mają natomiast dostęp do dużo cenniejszych skarbów – naszych słabości i sekretów. Zdają sobie sprawę, że potrzebujemy akceptacji i miłości – i grożą, że nas ich pozbawią. Swoim zachowaniem mogą też utwierdzać nas w przekonaniu, że musimy sobie na nie zasłużyć. Zwykle szantażyście bardzo zależy na drugiej osobie, lecz w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że może on nie postawić na swoim, ucieka się do nieczystych zagrywek. Formułuje groźby, które mają przynieść mu oczywistą korzyść – uległość drugiej strony. Ania, aby osiągnąć swój cel, nie mówi wprost o swoich zamiarach. Znane są jednak przypadki żon kontrolujących zachowanie mężów słowami „rób, co ci każę, albo już nigdy nie zobaczysz dzieci”. Emocjonalny szantaż może być jednak dużo bardziej subtelny. Jak zatem poznać, czy mamy z nim do czynienia? – o tym w kolejnym artykule!

Literatura:
Szantaż emocjonalny, S. Forward, D. Frazier
Wywieranie wpływu na ludzi, R. Cialdini
Psychologia społeczna, B. Wojciszke

Przeczytaj także:

Dobry i zły policjant, czyli czym jest wojna kontrastów i emocji.
Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna.
Sześć etapów szantażu emocjonalnego
Szantaż emocjonalny – zanim staniesz do walki
Walka z szantażem emocjonalnym – część pierwsza
Walka z szantażem emocjonalnym – część druga
Zobacz, jak wiele emocji można przekazać dotykiem.
Dowiedz się, co można wyczytać z naszej twarzy.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.