Szantaż emocjonalny – walki część pierwsza

Szantaż emocjonalny to niełatwa sprawa. Budzi nasze poczucie winy, lęk przed porzuceniem, utratą miłości. Walka z nim wymaga przygotowań. O tym, jak zebrać w sobie siłę i nabrać umiejętności do niej potrzebnych, możecie przeczytać w poprzednim artykule. Jeśli zastosowaliście się do naszych rad i odnaleźliście w sobie siłę do walki, najwyższa pora, by wziąć sprawy w swoje ręce.

Wiecie już, czym jest szantaż emocjonalny, jak przebiegają jego poszczególne fazy oraz jak przygotować się do walki z nim. A więc – do dzieła!

Stań! – czyli powstrzymanie się od działania

Zmagania z szantażem emocjonalnym podzielić można na trzy części. Zacznij od powstrzymania się od działania. Brzmi dziwnie? Jacek zmaga się z naciskami swojej żony na posiadanie dziecka. Nie jest do tego przekonany, nie czuje się gotowy aby podjąć tak istotną decyzję – zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. Presja, jaką wywiera na nim kobieta, staje się trudna do zniesienia. Kinga płacze, zamyka się w pokoju, ostentacyjnie wychodzi z pomieszczenia, gdy wchodzi do niego Jacek. Mężczyzna korzystał z nowo poznanych technik i powtarzał sobie w myślach – „mogę to znieść!”. Dzięki ćwiczeniom nabrał też pewności, że ma prawo do podejmowania własnych decyzji, a poddawanie się presji w tak ważnych sprawach nie przynosi nic dobrego. Gdy kolejny raz żona przyparła go do muru, użył po prostu jednego z wielu pożytecznych zwrotów: „ta decyzja jest zbyt ważna, by podejmować ją na gorąco – potrzebuję więcej czasu”. Jak się spodziewał, nasiliło to presję ze strony żony, jednak korzystając z techniki zdartej płyty, powtarzał to zdanie raz po raz. Możesz pomyśleć sobie „no dobrze, ale co to da, przecież to tylko gra na zwłokę, odwlekanie decyzji w czasie?”. Otóż takie podejście zmienia nieco układ sił w tej nierównej relacji. Osoba, na której wywierana jest presja, ma szansę zdystansować się do nieprzyjemnej sytuacji, w jakiej została postawiona. I tak Jacek może przyjrzeć się własnym uczuciom, myślom, ma możliwość ustalenia własnych priorytetów. Pomoże mu to również uciec od stresu, jaki wywołują na nim manifestacje żony. Gdy już uda ci się nieco oddalić od szantażu, czas na krok drugi.

Obserwuj! – zbierz informacje, które mogą ci zareagować na szantaż

Tak jak majtek, wchodzący się na bocianie gniazdo, ma szansę poszerzyć pole widzenia, tak i my, wspinając się ponad nasze emocje, możemy spojrzeć na sytuację szerzej. Kiedy już zdobyliśmy potrzebny dystans, czas na posłużenie się intelektem, w celu rozpoznania sytuacji. Zacznij od tego, by zadać sobie kilka pytań. Czego chciała druga osoba? Jak o to poprosiła? Jak zareagowała na twój sprzeciw? Jacek stosując się do tej rady, opisał sytuację w ten sposób: Kinga chciała, by uległ jej żądaniom posiadania dziecka. Krzyczała na niego, płakała, chowała twarz w dłoniach. Gdy powiedział jej, że potrzebuje czasu, wyszła z pokoju, trzaskając drzwiami. Gdy już odpowiesz sobie na te pytania, przyjrzyj się własnym reakcjom. Co myślisz? Co czujesz? Jacek myśli, że żona wymusza na nim swoje pragnienia, przez co czuje się zły i zniechęcony. Myśli też, że przy okazji każdej sprzeczki żona stosuje na nim szantaż, przez co czuje się bezradny i usidlony. Kolejne pytanie, jakie należy sobie zadać, dotyczy punktów krytycznych. Jakie reakcje żony najsilniej działają na Jacka? Czy chodzi o płacz, stosowane z premedytacją milczenie, czy może określenia, jakich używa w jego kierunku? Połącz działania szantażysty ze swoim zachowaniem. Bądź uczciwy wobec siebie, nazywaj, obserwuj, ale nie oceniaj. Druga osoba już zna, choć może i nawet nieświadomie, te połączenia.

Nabranie emocjonalnego dystansu i posiadanie wiedzy na temat tego, jak zachowania szantażysty wpływają na nasze uczucia i emocje sprawia, że gotowi jesteśmy na trzeci krok w tej walce. Na właściwy jej moment , czyli budowanie strategii i podejmowanie decyzji. O tym, jak robić to bez szkody dla siebie i związku, przeczytacie w następnym artykule.

 

Literatura:
Szantaż emocjonalny, S. Forward, D. Frazier
Wywieranie wpływu na ludzi, R. Cialdini
Psychologia społeczna, B. Wojciszke

Przeczytaj także:

Dobry i zły policjant, czyli czym jest wojna kontrastów i emocji.
Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna.
Szantaż emocjonalny – co to takiego?
Sześć etapów szantażu emocjonalnego
Szantaż emocjonalny – zanim staniesz do walki
Walka z szantażem emocjonalnym – część druga
Zobacz, jak wiele emocji można przekazać dotykiem.
Dowiedz się, co można wyczytać z naszej twarzy.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.