Szantaż emocjonalny – zanim staniesz do walki

„Gdybyś mnie kochała, zgodziłabyś się na ten zakup”. „Nie masz czasu mi pomóc w tym projekcie? Myślałam, że jesteśmy przyjaciółmi…”. „Twoja siostra poświęca mi zdecydowanie więcej czasu, jej nie muszę prosić o spotkania!”. Czym są powyższe zdania? To doskonałe przykłady szantażu emocjonalnego. W poprzednich artykułach opisywaliśmy, czym właściwie jest to zjawisko, a także jak przebiegają jego poszczególne fazy. W tym tekście postaramy się przedstawić, jak można walczyć z tym specyficznym rodzajem manipulacji.

Co w nim takiego wyjątkowego? Otóż, w odróżnieniu od gangstera w kominiarce, emocjonalnym szantażystą może być najbliższy członek naszej rodziny. Pierwszym krokiem do walki z nim jest uświadomienie sobie, że padamy jego ofiarą. Ważna jest także świadomość, że do tego tanga trzeba dwojga. Szantażysta korzysta z techniki, która pomaga mu osiągać cele – nasza uległość, zgoda na wszelkie warunki dla przysłowiowego „świętego spokoju”, jest jak woda na młyn szantażu. Ok, wiemy już, że bliska nam osoba stosuje wobec nas to zjawisko.

Co dalej?

Nie bój się – walka z szantażem nie wymaga od ciebie decyzji o rozstaniu, gdy szantażystą jest twój partner, mąż, czy żona. Nie musisz również zrywać czy ograniczać relacji, która łączy cię z szantażystą – rodzicem, dorosłym dzieckiem czy współpracownikiem.  Próbując pozbyć się złych elementów swojego związku nie utracisz tych dobrych. Zacznij działać, by przywrócić zaufanie do siebie i poczucie kompetencji. Od czego zacząć? Twoja reakcja na szantaż emocjonalny partnera, rodzica czy przyjaciela jest niejako automatyczna. Jego groźba powoduje uległość. Ważne jest, aby przerwać utrwalone wzorce. Nie oczekuj, że od razu uda ci się pozbyć chorych mechanizmów. Oczekuj od siebie cierpliwości i odwagi, a porażki, jeśli takie się zdarzą, traktuj jako naukę – wtedy nie będą one porażkami. Zanim skonfrontujesz się z osobą, ze strony której doświadczasz szantażu, daj sobie trochę czasu na pracę nad swoimi przekonaniami. Może wydać ci się to zabawne, ale zacznij od podpisania umowy z samym sobą. Spisz na kartce swoje nowe cele – chcesz być osobą, która ma przed sobą możliwości wyboru. Lęk i poczucie winy nie będą już kierować twoim zachowaniem. Takie pisemne zobowiązanie, choć zupełnie nie posiada mocy prawnej, może być dla ciebie naprawdę ogromną mobilizacją. Naucz się również powtarzać w myślach „potrafię to znieść”. Potrafisz znieść to, że twoja odmowa może budzić ogromny opór, czy nawet złość. Kiedy poczujesz chęć wyeliminowania poczucia winy poprzez uległość wobec szantażysty, pomyśl –  „potrafię to znieść”. Możesz wyobrażać sobie reakcje partnera czy współpracownika na twoją odmowę, a w myślach powtarzać jak mantrę – „potrafię to znieść”.

Kolejnym krokiem, który pomoże ci się uzbroić do walki z szantażem jest zmiana starych przekonań na nowe. Zadaj sobie poniższe pytania: czy mówisz sobie, że ustępstwo do drobnostka? Czy mówisz sobie, że lepiej ustąpić, jeśli to sprawi, że druga osoba ucichnie? Czy myślisz, że nie warto jest walczyć? Czy wolisz zranić swoje uczucia, niż innych? Czy ustępujesz, myśląc, że obronisz się później? Jeśli zgadzasz się chociaż z częścią z nich, pomyśl o tym, jak czujesz się, gdy zachowujesz się w ten sposób? Możesz zapisać sobie wszystkie określenia, które opisują twoje uczucia. Czujesz się zły, sfrustrowany, udręczony? Smutny? Użyj tego – użyj dyskomfortu, który pomoże ci dostrzec ważne zachowania. Następnie spróbuj zmienić punkty, które odniosłeś do siebie. Nie myśl „ustępuję teraz, aby walczyć później”. Pomyśl raczej: „szanuję swoje zdanie i bronię go teraz”. Powtarzaj te nowe stwierdzenia głośno. Pozwól, by naprawdę opisywały ciebie.

Uzbrojony w taki oręż, jesteś przygotowany na faktyczną walkę w tej nierównej grze. Dzięki swojemu uporowi, cierpliwości i wytrwałości, masz w sobie moc, która pomoże ci zwalczyć manipulację, występującą w kontaktach z drugą osobą i przywróci równowagę w waszym związku – niezależnie od tego, czy chodzi o relacje w pracy, w domu, czy między przyjaciółmi.

 

Literatura:
Szantaż emocjonalny, S. Forward, D. Frazier
Wywieranie wpływu na ludzi, R. Cialdini
Psychologia społeczna, B. Wojciszke

Przeczytaj także:

Dobry i zły policjant, czyli czym jest wojna kontrastów i emocji.
Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna.
Szantaż emocjonalny – co to takiego?
Sześć etapów szantażu emocjonalnego
Walka z szantażem emocjonalnym – część pierwsza
Walka z szantażem emocjonalnym – część druga
Zobacz, jak wiele emocji można przekazać dotykiem.
Dowiedz się, co można wyczytać z naszej twarzy.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.