Sześć etapów emocjonalnego szantażu

Szantaż emocjonalny bywa subtelny  i czasem dochodzi do niego w relacjach, które przez większy czas trwania wydają się szczęśliwe i harmonijne. Niezależnie od tego, czy dotyczy członków jednej rodziny, współpracowników czy przyjaciół, zwykle zawiera w sobie sześć szczególnych czynników.

Czym jest szantaż emocjonalny? O tym przeczytaliście w naszym poprzednim artykule. Jak przebiega – o tym dowiecie się już dziś.

Pierwszym z nich jest żądanie. Kinga, żona Jacka, bardzo chciałaby mieć dziecko. Młodzi są sześć miesięcy po ślubie. Jacek kilka tygodni temu znalazł nową pracę. Póki co jest na okresie próbnym, jego pozycja w firmie jest wciąż dość niestabilna. Kinga nie wyjawia swoich pragnień wprost. Mówi raczej o czymś, co „scementowałoby ich związek”, w sklepach namiętnie ogląda dziecięce śpioszki i inne gadżety. Jacek jednak nie czuje się gotowy na podjęcie takiej decyzji, chce mieć pewność, że będzie w stanie zapewnić swojej rodzinie godny byt. Dochodzi do drugiego etapu emocjonalnego szantażu – jest nim opór. Dotyczy on strony, która nie chce uleć żądaniom – w tym przypadku jest nią Jacek, który jasno komunikuje żonie, że decyzja o dziecku musi jeszcze trochę poczekać. Następnie dochodzi do presji. Kinga usiłuje nakłonić męża do zmiany zdania. Wywołuje dyskusję na ten temat na każdym kroku, posługując się argumentami, które uderzają w intencje mężczyzny. „Ale jak to, nie chcesz żebyśmy stworzyli rodzinę? Nie uważasz, że będę dobrą matką dla twoich dzieci?” Jeśli i te sposoby nie skutkują, szantażysta ucieka się do gróźb. Kobieta przebąkuje coś o tym, że „potrzebuje czasu, aby sobie przemyśleć”, na kilka dni wyjeżdża do rodziców. Jacek nie chce utracić Kingi – kocha swoją żonę i pomimo wielu wątpliwości, zgadza się na jej żądanie. To piąty etap szantażu, czyli uległość. Szóstym etapem jest, niestety, powtórzenie. Kinga zauważa, że wywieranie presji i poczucia winy jest dobrym sposobem, żeby zmieniać zachowanie męża.

Pytania – drogowskazy

Czy często zdarza ci się zastanawiać, dlaczego zawsze postępujesz tak, jak chce tego druga strona – małżonek, rodzic, przyjaciel? Czy po tym, jak kolejny raz uległaś/łeś swojemu partnerowi, być może dla świętego spokoju – czujesz złość i frustrację? Jeśli zachowania Kingi i Jacka z powyższego przykładu wydają ci się znajome – być może również uwikłano cię w mgliste sidła szantażu emocjonalnego. Czasem trudno zorientować się z w sytuacji, trudno nam uwierzyć, że bliska osoba może uciekać się do tak nieczystych zagrań. Jeśli i ty masz wątpliwości, być może poniższe pytania mogą ci nieco rozjaśnić twoje położenie.

Czy ważne w twoim życiu osoby uciekają się do gróźb, że utrudnią ci życie, jeśli nie postąpisz zgodnie z ich oczekiwaniami?

Czy grożą ci rozstaniem, jeśli nie uczynisz tego, czego chcą?

Czy zawsze wymagają więcej, bez względu na to, ile im dajesz?

Czy uciekają się do sugestii, że będą się zaniedbywać, że zrobią sobie krzywdę, jeśli nie zrobisz tego, czego oczekują?

Czy zazwyczaj bagatelizują twoje potrzeby i uczucia?

Czy zwykle przyjmują założenie, że i tak im ustąpisz?

Czy składają wiele obietnic, ale ich dotrzymanie uzależniają od tego, jak się zachowasz?

Czy okazują ci akceptację, jeśli im ulegasz i ganią, gdy tego nie robisz?

Czy zdarza im się posługiwać pieniędzmi, by dopiąć swego?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak” na chociażby jedno z powyższych pytań, najprawdopodobniej jesteś ofiarą emocjonalnego szantażu.

Choć szantaż emocjonalny nie jest poważnym nadużyciem, osoby, które padają jego ofiarą, ponoszą wysoką cenę. Kosztem swoich pragnień, frustracji, samooceny, ulegają drugiej osobie, za cenę spokoju – zwykle nieświadomie. Jeśli jedna ze stron związku stosuje tę taktykę, nie oznacza to od razu, że związek nie ma przyszłości. Aby jednak dać mu drugą szanse, należy uczciwie przyznać się do takich zachowań, skorygować je, i budować dalszą relację na solidnych, szczerych podstawach.

 

Literatura:
Szantaż emocjonalny, S. Forward, D. Frazier
Wywieranie wpływu na ludzi, R. Cialdini
Psychologia społeczna, B. Wojciszke

Przeczytaj także:

Dobry i zły policjant, czyli czym jest wojna kontrastów i emocji.
Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna.
Szantaż emocjonalny – co to takiego?
Szantaż emocjonalny – zanim staniesz do walki
Walka z szantażem emocjonalnym – część pierwsza
Walka z szantażem emocjonalnym – część druga
Zobacz, jak wiele emocji można przekazać dotykiem.
Dowiedz się, co można wyczytać z naszej twarzy.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.