Toksyczni teściowie – kim są i jak sobie z nimi radzić?

Teściowie mogą być drugimi rodzicami lub największą zmorą małżeństwa. Nawet miło może być, kiedy raz na jakiś czas spróbują doradzić lub przekonać do swojego zdania. Jednak kiedy ich zachowanie zaczyna sprawiać nam przykrość lub utrudnia normalne funkcjonowanie, sprawa jest poważniejsza i należy zastanowić się, jak sobie z nią poradzić.

Oddaj naszego syna!

Pierwsza rocznica ślubu to zazwyczaj dobra okazja do romantycznego świętowania, ale Karolina musiała przyznać, że powoli ma już dość. Przed wyjściem za Tomka wiele słyszała o teściach, którzy potrafią uprzykrzyć życie, ale traktowała to raczej jako zabawny mit. O jak bardzo się myliła! Matka Tomka zabierała jej mężowi każdą wolną chwilę. Argumentowała to doskonale – podobno jej stan zdrowia znacznie się pogorszył, jednak Karolina uważała, że to tylko wymówka. Na pierwszy rzut oka można było powiedzieć, że dziarska pięćdziesięciolatka czuje się lepiej niż niejedna studentka. Tatuś nie był lepszy. Wciąż wspominał byłą dziewczynę syna i ewidentnie widział w niej lepszą partię niż Karolina, którą akceptował chyba tylko ze względu na wnuczka. To nie było normalne. Doszło do tego, że w ich własną rocznicą, teściowa zadzwonił do Tomka i zaprosiła go do teatru – oczywiście samego. Kobieta nie wiedziała, jak poradzić sobie z tą sytuacją, ale czuła, że granica zostaje przekroczona.

Teść – przyjaciel, czy śmiertelny wróg?

Dowcipy o teściowych przestają bawić, kiedy jedna ze stron małżeństwa w pewnym momencie stwierdza, że coś jest naprawdę nie w porządku. Jeśli przed każdą wizytą drugiej pary rodziców, gula w gardle i migrena dają o sobie znać, można przypuszczać, że mamy do czynienia z jednym z typów toksycznych teściów. Problem bywa szczególnie dotkliwy, kiedy nie widzimy wsparcia ze strony męża lub żony. Często druga połowa, nie umiejąc przeciwstawić się swoim rodzicom, wybiera bierne przyjmowanie sytuacji lub co gorsza pełne poparcie dla ich działań. Aby móc zacząć radzić sobie z sytuacją, warto wiedzieć, jaki typy toksyczności można spotkać na swojej drodze.

Krytycy – kiedy wszystko robisz źle

Praktycznie przy każdej okazji mają coś do powiedzenia na temat zięcia lub synowej i niestety nie jest to lista pochwał. Są mistrzami porównań partnera swojego dziecka do siebie samych. Oczywiście ich wybory życiowe to te właściwe i godne naśladowania. Obwinianie, poniżanie i czepianie się pod pozorem dobrych rad są tu na porządku dziennym. Obszar krytyki nie jest tu ważny. Potrafią być koszmarem zarówno przy wtrącaniu się do wychowania dzieci, jak i rozmowie o przyprawianiu kurczaka. Krytykują bezpośrednio lub pośrednio, chowając się za maską troski.

Teściowie zaborcy

Życie z zaborcą na początku może być prawdziwą sielanką, szczególnie dla osób, których własny dom rodzinny był pozbawiony ciepła i uczucia. Chcą wspólnie spędzanego czasu, pełnego zaangażowania w celebrację rodzinnych świąt i uwagi. Czy można to znieść na dłuższą metę? Niekoniecznie. Walka z takim modelem życia jest bardzo trudna, ponieważ teściowie zaborcy często korzystają z argumentu potrzeby bliskości. Szczególnie uciążliwie bywa wtedy, kiedy nie chodzi o zagospodarowanie całego czasu syna oraz jego żony, ale… tylko swojego dziecka. Wtedy synowa zostaje odsunięta na bok i musi radzić sobie nie tylko z niechęcią teściów, lecz także brakiem czasu męża.

Nadzorować i karać?

Nadzorcy chcą panować nad wszystkim i nawet nie waż się wchodzić im w drogę, bo pożałujesz. Życie zięcia lub synowej również znajduje się pod ich nadzorem. Bardziej skupiają się na tej części młodego małżeństwa, która jest ich własnym dzieckiem, jednak druga połówka również cierpi przez taką sytuację. Dobrym przykładem może być nacisk ze strony rodziców na tradycyjny podział ról w małżeństwie dziecka, czy też próby ingerencji w to kiedy i ile potomstwa powinna posiadać młoda para.

Mistrzowie chaosu

Typ całkowicie inny od przedstawionych powyżej. Tak w zasadzie nie wtrącają się w wasze życie. Nie krytykują, nie dają rad. Bywają okresy, w których w ogóle się nie widujecie. Ich własne życie, często trudne i pełne chaosu, rzutuje jednak na małżeństwo dziecka. Wymagają pomocy i wyciągania z kłopotów, także tych małżeńskich. Może okazać się, że razem z mężem czy żoną stoicie w samym centrum kłótni toksycznych teściów. Nierzadko, to bardzo nieszczęśliwe pary, ale też single. Zdarza się, że z różnego typu uzależnieniami (seks, zakupy, alkohol). Są nieodpowiedzialni, rozchwiani emocjonalnie, nie potrafią zapanować nad swoim życiem. Nikogo nie dziwi, kiedy kolejny raz w miesiącu dzwonią z prośbą o pożyczkę.

Wygrać z brakiem akceptacji – pogardliwcy

Życie z nimi (czy raczej obok nich) jest dla zięcia i synowej naprawdę przygnębiające. Brak akceptacji wykazują już od samego początku, a powody mogą być bardzo bolesne – status materialny, rasa, wygląd, czy zawód. Najchętniej wykluczyliby taką osobę ze swojego życia i z wielkim trudem znoszą to, że ich dziecko zdecydowało się na taki wybór. To przecież ich oczekiwania powinny zostać zaspokojone, co lubią dawać do zrozumienia przy każdej okazji, często bezlitośnie.

Co robić? Porady dla krzywdzonych przez toksycznych teściów

Wyplątanie się z toksycznej sytuacji nie jest łatwe, niezależnie od tego, czy chodzi o przyjaciółkę, kolegę z pracy, czy właśnie teściów. Na pewno jednak nie należy zostawiać sprawy bez reakcji, ponieważ wtedy niszczymy życie sobie i działamy na szkodę małżeństwa. Jak sobie poradzić?

  • Opisany temat sprzyja zobaczeniu w sobie ofiary i przyjęcia takiego toku myślenia. Coraz częściej zaczynasz używać zwrotów rozpoczynających się od „nigdy”, „zawsze”, „nic” lub „nie mogę”. To oczywiście w żaden sposób nie wiąże się z rzeczywistością. Spróbuj zastanowić się nad schematami myślowymi i zmienić je, jeśli jest taka potrzeba. Przecież to nieprawda, że nigdy nie jesteś w stanie wyrobić się na czas z pracą, chociaż twoja teściowa za każdym razem używa tego argumentu.
  • Taka sytuacja sprawia, że często trudno jest panować nad uczuciami i to one stają się dominującym elementem w życiu, przysłaniając racjonalne spojrzenie na wydarzenia. Mimo wszystko warto stawiać sobie realne i przemyślane cele (nawet te niewielkie), które wyprostują kontakt z teściami.
  • Nie trać cierpliwości, ponieważ zaczniesz wyglądać jak osoba histeryczna, przez co inni mogą przestać traktować cię poważnie. Utwierdzisz teściów w przekonaniu, że stanowisz problem, co może doprowadzić do tego, że – zupełnie niepotrzebnie – wpadniesz w zakłopotanie. Jeśli masz wrażenie, że wybuchniesz, postaraj się wyjść z pokoju i pójść tam, gdzie możesz się uspokoić.
  • Drugą skrajnością jest całkowity brak rekcji. Może wynikać z braku umiejętności przyjęcia zdecydowanej postawy, ale też być konsekwencją próśb małżonka, który chce zachować dobre relacje z rodzicami. Bierność nie jest dobrą odpowiedzią, szczególnie jeśli toksyczni teściowie regularnie obrażają cię, poniżają i uniemożliwiają spokojną egzystencję. Asertywność (ale nie agresja!) to coś, do czego masz święte prawo.
  • Pobaw się w teatr. Przećwicz trudną rozmowę z teściami na kimś zaufanym (niekoniecznie na swojej drugiej połowie). Może to być przyjaciółka lub rodzeństwo. Jeśli dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji, otwarcie mów, że czujesz gniew, smutek, czy zdenerwowanie, a zachowanie teściów w twoim odczuciu nie było miłe. Planujesz przeprowadzenie z nimi poważnej rozmowy? Poinformuj partnera – brak szczerości może być źle odebrany.

Pierwszym, bardzo trudnym krokiem jest uświadomienie sobie, że nie jest to ślepy zaułek  bez wyjścia. Nie obwiniaj się, jeśli interwencje nie od razu pójdą idealnie. Wiele czynników, np. stres i strach, mogą skutecznie zakłócić cały proces. Ważne jest znalezienie wsparcia w małżonku i nie poddawanie się po pierwszej porażce. Pamiętaj, że masz prawo do własnego życia nawet wtedy, kiedy teściowie starają się wypełnić je smutkiem i poczuciem winy.

Literatura
Trudne życie synowej. Jak przetrwać w związku z teściową, E.U.Bodwitch,A.Samet

 Przeczytaj także: 

Dowiedz się, którym dzieciom ojcowie najchętniej poświęcają swoją uwagę.
Czy kolejność narodzin ma wpływ na cechy osobowości rodzeństwa?
Powielanie negatywnych wzorców w domu rodzinnego
Czym różni się język matek od języka ojców?

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.