Typy osobowości i związane z nimi dolegliwości

Czy typ osobowości może wpływać na to, na jakie cierpimy dolegliwości? Czy to, jak reagujemy w sytuacjach trudnych i jak radzimy sobie ze stresem może mieć wpływ na nasz stan zdrowia? Naukowcy są zdania, że tak!

 

Osobowość na przykładzie

Andrzej i Piotr rozpoczęli współpracę ponad 25 lat temu. Budowali swoją firmę od zera, z rozrzewnieniem wspominają pierwsze biuro – w pokoiku nad mlecznym barem. Z biegiem lat ich spółka rozwijała się i zaczynała przynosić  coraz większe korzyści finansowe. Mężczyźni, najlepsi przyjaciele z czasów studiów, włożyli ogromny wysiłek, aby ich przedsięwzięcie odniosło sukces. Niezliczone zarwane noce, pożyczki wybłagane u rodziny, częste kłótnie – gdy jeden chciał odpuścić, drugi za wszelką cenę chciał przeć do przodu. Dziś ich firma spedycyjna należy do największych w regionie i działa prężnie, nie obawiając się konkurencji i przynosząc ogromne zyski. O tym wszystkim mężczyźni rozmawiali – Piotr w szpitalnym łóżku, Andrzej siedząc na krześle obok. Mężczyzna, pomimo swoich 48 lat, przeszedł już drugi zawał i czekał na zbliżającą się operacje wszczepienia bypassów. Czuł lekką gorycz, patrząc na swojego partnera w interesach – okaz zdrowia, o włosach nawet nie muśniętych siwizną. Odruchowo przejechał palcami po krótko ściętej fryzurze. Żona mówi, że wygląda jak Bruce Willis – on jakoś tego tak nie widzi. Od lat słyszał, że musi mniej się stresować, więcej wypoczywać, zdrowo odżywiać – złote rady telewizyjnych znachorów. Jak to jest, że los doświadczył ich obu tak samo, te same nerwowe sytuacje, kryzysy, a skutki zdrowotne ponosi tylko jeden?

Osobowości A, B i C

Psychologowie od lat szukają związku między typem osobowości a dolegliwościami ze strony naszego organizmu. Spośród wielu istniejących typologii, tę zależność tłumaczy podział na osobowości typu A i B (z czasem wyróżniono jeszcze osobowość typu C). Piotr to typowy przykład osoby o wzorze zachowania A – ambitny, nieustępliwy, nierzadko wrogi wobec bliskich i podwładnych. Niektórzy współpracownicy nazywali go zawziętym, skłonnym do rywalizacji za wszelką cenę. Żył w ciągłym pośpiechu, nie pozwalając sobie na najmniejsze odstępstwo od wcześniej ustalonego planu. Dążył do perfekcji, nieustannie pracując na najwyższych obrotach. Charakterystyczne dla osób o takim wzorcu funkcjonowania są liczne dolegliwości ze strony układu krwionośnego – w końcu i jego serce nie wytrzymało życia w ciągłym stresie i napięciu. Przeciwieństwem Piotra jest jego wspólnik, Andrzej. Mężczyzna ten odpowiada  osobowości typu B, uważanej za zdrowy wzorzec reagowania na stres. Gdy przyjaciele mogli pozwolić sobie na zasłużony urlop, Piotr wyłączał telefon i przez dwa tygodnie rozkoszował się wakacjami. Andrzej natomiast, nawet leżąc przy basenie musiał mieć przy sobie laptopa, by nieustanie kontrolować życie firmy, mimo pozostawienia jej w rękach zaufanych pracowników. Piotr również jest osobą ambitną, włożył wiele wysiłku i serca w sukces firmy, jednak nigdy nie stawiał sobie nieosiągalnych celów. Cierpliwy, niedający się ponieść emocjom, nastawiony na współpracę, a nie na rywalizację.

Trzecim wzorem osobowości jest ta, nazwana przez badaczy typem C. Wyobraźmy sobie Iwonę, zatrudnioną w banku. Przez wiele lat pracowała na stanowisku doradcy klienta. Nigdy się nie skarżyła, nawet, gdy czuła się niesprawiedliwie traktowana. Bez szemrania wykonywała polecenia przełożonych, często biorąc na swoje barki obowiązki nie należące do niej. Nie miała w pracy zbyt wielu koleżanek, mimo, iż była bardzo uczynna i zawsze służyła radą czy pomocą. Obecnie dochodzi do siebie po operacji – guzy nowotworowe w piersi zostały usunięte, nie stwierdzono przerzutów. Może się to wydawać niewiarygodne, ale badacze podejrzewają, że istnieje ścisły związek pomiędzy tendencją do chorób nowotworowych a osobowością typu C. Pesymizm, niezaradność i uległość prowadzić mają do załamania systemu odpornościowego, a co za tym idzie, utraty woli życia i depresji. Nie są to czynniki pomocne w walce z chorobą.

Nie można zaprzeczyć, że stres jest bardzo ważnym czynnikiem w powstawaniu i rozwoju wielu dolegliwości czy chorób. Istotne są również nasze własne predyspozycje i cechy. Warto pamiętać, że powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” należy również rozumieć odwrotnie – to zdrowy duch sprawia, że nasze ciało jest zdrowe i funkcjonuje prawidłowo. Dbając o ciało, nie zapominajmy o higienie psychicznej.

 

Literatura:
Osobowość – stres a zdrowie, N. Ogińska-Bulik, Z. Juczyński
Psychologia i życie, P. Zimbardo

Przeczytaj także:

Czy kolejność narodzin wpływa na cechy osobowości rodzeństwa?
Fizyczny ból złamanego serca
Uśmiech łagodzi ból
Ból brzucha i głowy zaczyna się w głowie, czyli o dolegliwościach psychosomatycznych
Przeciwbólowy wpływ pieniądza
Ból najlepszą formą pokuty?

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.