Zdumiewająca pamięć

Stojący przy tablicy mężczyzna skończył zapamiętywać zapisane na niej ciągi cyfr. Z wolna zaczyna je recytować bezbłędnie i w kolejności. Będzie tak recytował długie minuty, a może nawet godziny. Gdy skończy powtórzy to samo, ale od końca do początku – również bezbłędnie. To Gianni Golfera, jeden z wielu ludzi o fenomenalnej pamięci.

Naukowcy z NASA, badający mózg mężczyzny, orzekli, że nie można określić granic jego pamięci. Co ciekawe, włoski geniusz twierdzi, że w dzieciństwie miał słabe wyniki w nauce i przeciętną pamięć. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy Włoch zainteresował się mnemoniką i sam zaczął stosować mnemotechniki. Mnemotechnika czy mnemonika to pochodzące z greckiego (od słowa mneme – pamięć) terminy określające ogół technik zapamiętywania i doskonalenia pamięci. Na efekty nie trzeba było długo czekać – jego pamięć gwałtownie się poprawiała, podobnie jak wyniki w nauce. Golfera do tego stopnia zafascynował się możliwościami systemów zapamiętywania, że wkrótce, bazując na pracach starych mistrzów, sam stworzył własny system mnemotechniczny.

Ludzi o fenomenalnej pamięci jest więcej

Takich ludzi jak Golfera jest sporo, jak chociażby Johannes Mallow, mistrz świata w zapamiętywaniu, czy Polacy: Tobiasz i Bartłomiej Boral.
Lista czempionów pamięci tutaj: http://www.world-memory-statistics.com/worldrankings.php
Często to samoucy, innym razem bywalcy klubów, kursów, czy szkół mnemotechnicznych. Dzięki prostym, wręcz banalnym technikom, pogrupowanym w kilka systemów zapamiętywania, każdy może wielokrotnie zwiększyć swoje możliwości zapamiętywania. Tak, dosłownie każdy, poświęcając jedynie nieco czasu, może się ich nauczyć! Oczywiście nie każdy od razu zostanie mistrzem. Zauważono, że ludzie mają kłopot z zapamiętywaniem rzeczy abstrakcyjnych – liczb, dat wydarzeń historycznych – natomiast dosyć dobrze pamiętają obrazy. Szczególnie, jeśli obraz jest niecodzienny  – wówczas zapamiętujemy go tym lepiej. Normalnie za zapamiętywanie liczb odpowiada lewa półkula mózgowa, odpowiedzialna za logikę, obliczenia matematyczne i rozum.
Mnemotechnika bazuje na wsparciu lewej półkuli przez prawą – odpowiadającą za kreatywność, wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne. Zwykle nie bierze ona udziału w zapamiętywaniu cyfr czy nauce języka. Jednak poprzez przekształcanie suchych faktów i liczb w obrazy widziane w wyobraźni, uaktywniamy prawą półkulę – o wiele efektywniejszą w zapamiętywaniu.

Prosty przykład

Wkrótce pokażę Ci, jak to działa, ale najpierw krótki test Twojej pamięci. Potrzebna będzie kartka i długopis. Poniżej widzisz 20 wyrazów. Spróbuj przeczytać je tylko raz i zapamiętać we właściwej kolejności.

 

Samochód, dziecko, cytryna, krata, skrzypce, sok, komputer, małpa, kwiaty, marynarka, lustro, pałac, statek, krzesło, kanapa, drzewo, długopis, parasol termometr, świeca.

 

A teraz, nie patrząc na wyrazy powyżej, zapisz je na kartce we właściwej kolejności.

 

Policz ile wyrazów zapamiętałeś i za każdy dobrze zapamiętany daj sobie jeden punkt.
Teraz policz, ile wyrazów było we właściwej kolejności i za każdy dodaj sobie jeszcze po jednym punkcie. Maksymalnie można było uzyskać 40 punktów. Przeciętne wyniki to 8 – 24 punkty czyli około 20 do 60 procent.
Niebawem pokażę Ci prostą technikę, która spowoduje, że zapamiętasz 100% – i to we właściwej kolejności! Śledź naszą stronę – stopniowo, w odcinkach opublikujemy kompletny kurs pamięci i opiszemy najefektywniejsze mnemotechniki.

 

Przeczytaj także:

Stres… poprawia pamięć?
Czy bazgroły mogą wspomóc naszą pamięć?
Dowiedz się, czym grozi zbyt duża ilość kofeiny.
Poznaj jedną z technik zapamiętywania tutaj.
Nie pamiętasz? Zamknij oczy!

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.