Zespół Otella

Karol z uwagą studiował kwit parkingowy swojej dziewczyny. Ubiegła sobota… Mówiła, że w galerii weszła do czterech sklepów, a według wydruku z parkingu spędziła tam ponad dwie godziny! Ciekawe z kim się spotkała… Pewnie z tym patałachem z pracy. Mężczyzna był przekonany, że kobieta dopuściła się zdrady. Miał w ręku na to niezbity dowód i tym razem nie zamierzał odpuścić!

 

Zespół Otella na przykładzie

– Dlaczego założyłeś ten krawat? – Michalina zmarszczyła brwi, świdrując wzrokiem strój męża. – Bo go lubię? – odparł mężczyzna, kompletnie zbity z tropu. Michalinie ta odpowiedź bynajmniej nie wystarczyła. Zastanawiała się, dlaczego wybrał akurat ten, szary w stalowe paski? Ostatnio miał go na sobie, gdy szli na wigilię pracowniczą w jego firmie. Wtedy widziała tę biuściastą blondynę, w którą się pół wieczoru wgapiał. Pewnie dziś też zamierza się z nią spotkać! – Nie zamierzam dłużej znosić twoich zdrad! – krzyknęła przez łzy i wybiegła do sypialni, trzaskając drzwiami. Zdezorientowany mężczyzna długo jeszcze stał w korytarzu zastanawiając się, co właściwie się właśnie wydarzyło?

Gdy mąż Marzeny, wykładowca akademicki, zaczął słuchać innej niż dotychczas muzyki, w jej głowie zapaliła się lampka ostrzegawcza. Była przekonana, że fascynacja nowoczesną elektroniką ma swoje źródło w fascynacji jakąś nowoczesną studentką!

Poczwara, co się sama płodzi

Zachowanie powyższej trójki może wydawać nam się co najmniej nieracjonalne. Ludzie różnią się od siebie poziomem odczuwanej zazdrości o partnera czy partnerkę. Umiarkowana zazdrość jest zdrowa i w pełni normalna, również z punktu widzenia ewolucji. Była nam potrzebna, aby uchronić siebie i swoje potomstwo przed zdradą i odejściem partnera czy partnerki. Niezależnie od płci, sytuacja zdrady zagraża naszej przyszłości i przyszłości naszych dzieci. Zazdrość jest więc wrodzonym mechanizmem, chroniącym nas przed utratą ukochanej osoby (i jej zasobów). Jeśli chodzi o wierność partnera, zasadniczo możemy pomylić się na dwa sposoby. Albo oskarżyć go lub ją o coś, co nie miało miejsca, albo błędnie przyjąć, że jest nam wierna czy wierny. Z tych dwóch decyzji, skutki nadmiernego zaufania mogą być dużo dotkliwsze. Mogą zakończyć się odejściem naszej drugiej połówki do nowej miłości. Jednak zachowanie naszej trójki nie ma nic wspólnego ze zdrową zazdrością.

Takie patologiczne, nadmierne doszukiwanie się dowodów niewierności partnera nosi nazwę Syndromu Otella. Tytułowy bohater szekspirowskiego dzieła pozwala na to, by chorobliwa zazdrość popchnęła go do zabójstwa ukochanej, wiernej mu żony – Desdemony. Zwykle zespół ten dotyka mężczyzn, głównie cierpiących na uzależnienie od alkoholu. Wiodącym objawem są urojenia dotyczące wierności partnerki. Współczesny Otello sprawdza skrzynkę emailową, telefon, portale społecznościowe, kieszenie swojej partnerki. Często dochodzi do brutalnych wymuszeń mających na celu przyznanie się do niewierności. Nierzadko osoby dotknięte tym syndromem uciekają się do śledzenia swoich najbliższych, wystawania pod ich pracą czy mieszkaniem. Chory jest ogarnięty miłosną obsesją i każdy szczegół stanowi dla niego dowód na niewierność ukochanej osoby. Często historie takie mają smutny koniec. Oskarżane partnerki padają ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, niekiedy nawet bardzo tragicznej w skutkach. Bez pomocy specjalisty nie sposób przerwać tę spiralę bezpodstawnych oskarżeń i podejrzeń. Zazdrość ma swoje silne, racjonalne i ewolucyjne podstawy. Jest też jednak bez wątpienia najsilniejszą ludzką namiętnością. Jest gwałtowna i niekiedy wyzwala ogromną przemoc. Nie pozwólmy na to, by kierowała naszym życiem i popychała nas do pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.

Literatura:
Zazdrość – niebezpieczna namiętność, D. Buss
Psychologia ewolucyjna, D. Buss
Psychologia miłości, B. Wojciszke

Przeczytaj także:

Czy wybaczyć zdradę?
Jak wybaczyć zdradę?
Dowiedz dlaczego zdradzają kobiety, a dlaczego robią to mężczyźni.
Poznaj strategie radzenia sobie ze zdradą.
Po czym poznać, że żona cię zdradza oraz po czym rozpoznać zdradę męża.
Zazdrość – różnice między płciami
Poznaj strategie radzenia sobie z zazdrością.

Komuś z twoich znajomych przyda się wiedza zawarta w artykule? Powiadom ich o tym! Używając poniższych ikonek. No i nie zaszkodzi polubić 😉

Komentarze
Akceptuję regulamin komentarzy i użytkowania portalu rozumnie.pl

Skomentuj jako pierwszy.